Jump to content

İnce Bağırsaktan İdrar Torbası Yaptılar...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

DÜ Üroonkoloji uzmanı Prof. Dr. Enver Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, "idrardan kan gelmesi" şikayetiyle hastaneye başvuran S.A'ya, dünyada nadir kullanılan bir tedavi yöntemi uyguladıklarını belirtti.

 

Özdemir, hastanedeki uzman ekip tarafından ince bağırsaktan idrar torbası yapılan hastanın iyileştiğini anlatarak, yüksek riskli idrar torbası kanserlerinde, tek tedavi şeklinin cerrahi operasyon olduğunu kaydetti.

 

"Bu ameliyatlarda idrar torbasıyla uterus, tüpler ve overler birlikte çıkarılıyor" diyen Özdemir, tümörün yayılım yolları olan lenf kanallarının da geniş bir şekilde alındığını ifade etti.

 

Prof. Dr. Özdemir, bu işlemlerin tamamlanmasının ardından bağırsaktan yeniden idrar torbası yapıldığını vurgulayarak, "Hastanın kendi idrar kanalını kullanarak, idrar yapmasını sağlayacak teknikler oldukça zor, ince ve hassas cerrahi teknik gerektiriyor. Bu amaçla Mısır'da geliştirilen 'gonein' usulüne yakın bir idrar torbası oluşturuldu ve hastanın kendi idrar kanalına bağlandı. Kadın hastalarda çok nadiren uygulanan bu yöntemle hastamız düzenli olarak idrarını biriktirip yapabiliyor.''

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...