Jump to content

Arslan: Önleme Dinlemesini Kim Yapıyorsa Tertipleri de Onlar Yapıyor


quardian

Önerilen Mesajlar

Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, dinlemek için alınan araçların örtülü ödenekten alındığını ve envantere kayıt edilmediğini açıkladı. Arslan “önleyici istihbarat dinlemesi” kapsamında yapılan dinlemelerin de kayıtların yasalara rağmen saklandığını ve şantaj unsuru olarak kullanıldığını ifade etti.

 

Osman Nuri Cerit

 

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’nunda dinlemeleri kimin ve nasıl gerçekleştiğini anlattı.

 

Arslan dinlemelerde kullanılan cihazların örtülü ödenekten alındığını ve envantere kaydını yapılmadığını ifade etti.

“Geçmişte sahte baz istasyonu olarak kullanılan yüksek teknolojik cihazları Emniyet’e aldık. Bu cihazlar Emniyet, Jandarma ve MİT’te vardır. Yok diyen varsa yalan söylüyordur. Bu birimlerde kullanılan cihazlar son 2 yılda örtülü ödenekten alınıyor ve envantere kaydedilmiyor. Demirbaşa kaydı yapılmaması için örtülü ödenekten alınıyor. Bazı Büyükşehir Belediye Başkanlarının bile bu araçları yıllardan beri kullandıklarını biliyoruz.”

 

Arslan, önleyici istihbarat dinlemeleriyle elde edilen bilgilerin yasadışı olarak saklandığını ve zamanı geldiğinde kullanıldığını söyledi.

“Önleme dinlemesinin hiçbir yasal kaydı yok, adli dosyalara da konmuyor. Ben kiminle görüşüyorum, kime zaafım var, kime sempatim var kime kızıyorum? Bunlar bu önleme dinlemeleri ile belirleniyor. Zamanı geldiğinden bu önleme dinlemelerinden elde edilen bilgiler internet sitelerine sızdırılıyor.”

 

Emin Arslan komisyon üyelerinin nasıl dinlemeleri kim yapıyor sorusuna ise bu dinlemeyi sadece MİT ve Emniyet İstihbarat Şubesinin yapabildiği yanıtını verdi.

“Diyelim ki MHP milletvekilleri, Deniz Baykal böyle bir organizasyona maruz kaldı. Kim bu kayıtları elinde tutabiliyorsa, kim bu önleme dinlemelerini gerçekleştiriyorsa, adresleri tespit edebiliyorsa, bu büyük organizasyonu yapan da odur. Türkiye’de bu dinlemeyi yasal olarak sadece MİT ve Emniyet İstihbarat yapabiliyor.”

 

Haber Kaynağı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...