Jump to content

Abdullah Öcalan: CHP Sürece Katılmazsa Biter


quardian

Önerilen Mesajlar

[h=2]Öcalanlı açılım sürecinde yeni hamleler art arda geliyor. Öcalanla yapılan görüşmelerin ayrıntılarını anlatan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan’ın “CHP destek vermezse kendini bitirir” dediğini açıkladı. CHP içerisinde de Sezgin Tanrıkulu’nun geri çekilen komisyon önerisini yeniden grup yönetimine sunduğu öğrenildi.[/h]Osman Nuri Cerit

 

AKP ve BDP grup konuşmalarında CHP’nin sürece dahil olması istendi. Öcalan da bu kervana katıldı. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan’ın; "CHP sürece dahil olmaz ise biter" dediğini söyledi.

“Öcalan’ın süreçle ilgili beklentileri var. Birinci aşama, ikinci aşama ve üçüncü aşama diye nitelendirdiği bir yol haritasından bahsediyor. Birinci aşamada daha çok komisyonların kurulması, hem akil insanlar komisyonu hem de Meclis bünyesinde kurulacak olan komisyon ve bir de geri çekilme meselesi var. Bu komisyonlar zaten kuruldu. Ancak özellikle Meclis’te kurulan komisyona CHP’nin mutlaka milletvekili vermesi gerektiğini ifade etti. Çünkü CHP bu sürece katkı sunmazsa, bu sürecin dışarısında kalırsa, "bu süreçten sonra CHP kendisini bitirir" dedi. Dolayısıyla CHP’nin sürece ilişkin tavrı net olmalı. Komisyona üye vererek bence bu tavrını netleştirebilir.”

 

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında CHP'nin artık taraf olması gerektiğini belirtti.

“CHP gibi bir parti Kürt sorunun çözümünden yana taraf olmalıdır. Bu komisyona CHP’de üye vermelidir. Mesele komisyon meselesi değildir, mesele çözümden yana mıdır, değil midir?”

 

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun da, partisinin genel kurulda geri çektiği komisyon önerisini yeniden grup yönetimine sunduğu öğrenildi.

 

35 imzayla grup yönetimine sunulan önergeyi CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin beklettiği, bu nedenle de Sezgin Tanrıkulu'nun Akif Hamzaçebi’nin nöbetçi olduğu gün önergeyi grup yönetimine sunduğu belirtildi.

 

 

Haber Kaynağı

 

Tehditmi ediyorlar kendilerince ateş olsalar cürümleri kadar yer yakamazlar.

CHP Sürece dahil olursa asıl ozaman BİTER .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...