Jump to content

Diyabetiklere 12 Altın Öğüt...


Renan

Önerilen Mesajlar

Taze meyveler diyabetiklerin yiyebileceği şeylerdir ama ölçüyü kaçırmamak gerek. örneğin bu portakal ara öğünde bir adet yenir...

 

Diyabet diğer adı şeker hastalığı çok sık görülen bir hastalıktır. Yurdumuzda 8 (sekiz) milyon diyabetli var. İyi bir bakım ve tedavi ile komplikasyonlarından (vücuda verdiği zarar) korunmak mümkündür. İşte size 12 Altın öğüt:

 

1) Karbonhidratları (KH) dikkatli seçin. Şeker hastası hiç KH yemeyecek diye bir kural yok. Glisemik indeksi düşük yani kanda şekeri birden yükseltmeyen esmer Ekmek, nohut ve kuru fasulye gibi baklagiller, fındık, ceviz ve taze sebze ve meyveler tercih edilmeli. Tatlı meyveler de yenebilir ama miktarı önemlidir. Ölçülü yenebilir.

 

2) Eğer kilolu iseniz kilo verin. Ciips ve kızartma gibi yağlı yiyecekleri kesmek kilo vermenize yardımcı olur.

 

3) Yeterince uyuyun. Erişkinler için gecede 7-8 Saat uyku yeterlidir. Daha azı da daha fazlası da Sağlık için zararlıdır.

 

4) Aktif olun, Günde yarım saat egzersiz yapın ya da yürüyün. Egzersiz; kalp hastalığı rsikinizi azaltır, yüksek kolesterol ve tansiyonu azaltır. Kilo verdirir. Stresi yokeder. Düzenli egzersiz yaparak kullandığınız bir çok ilacı doktorunuzun bilgisi dahilinde bırakabilirsiniz.

 

5) Her Gün kan şeker düzeyini ölçün. Aç karına 70-130 mg/dl arası; tok karına 140 civarında olmalıdır.

 

6) Stresi iyi yönetin: Soluk alıp verme, yoga, meditasyon, Abdest almak, dua ve ibadet etmek strese iyi gelir...

 

7) Tuzu azaltın. Günlük Tuz ihtiyacımız yarım çay kaşığı kadardır. Tuzsuz diyet yüksek tansiyonu önler.

 

8) Kalp hastalığını önlemek için:

 

HbA1c seviyesini ölçtürün. Geriye dönük son 2-3 aylık kan şeker değerini verir. normal değeri yüzde 4'dür. Şeker hastaları için 6'ın altı normaldir...

 

Kan basıncınızı kontrol altında (130/80) tutun.

 

Kolesteröl değerleriniz: LDL 100'ün altında, HDL 40'ın üstünde ve trigliserit 150 mg'ın altında olsun. Buna göre diyet yapın ya da ilaç kullanın (doktorunuzun önerisi ile).

 

9) Ayak bakımı: Diyabetli kişilerin enfeksiyonlara karşı direnci düşüktür. Bu nedenle ayaklar temiz tutulmalı, çatlaklar vazelinle nemlndirilmeli, yara ve bereler erkenden tedavi edilmelidir.

 

10) sigarayı bırakın (içiyorsanız). Sigarayı bırakınca kalp ve akciğerler tam kapasite ile çalşır. Kan Basıncı normale iner. İnme, kalp krizi gibi hastalıkların görülme olasılıkları düşer.

 

11) Az ama sık yiyin. Diyabetliler 3 ana, 3 de ara olmak üzere 6 öğün yerler ama az az yerler. Seşilecek yiyecekler arasında çilek, kiraz, tatlı patetes, Omega-3 yağ asitlerini içeren balık, yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı da vardır...

 

12) Doktor kontrollerini ihmal etmeyin.... yılda 2-4 kez doktorunuza görünün...

 

Dr. Atanur Yıldız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...