Jump to content

Michael Caine


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

270pxMichaelcaine-1.jpgbailey_caine-1.jpg6a00d83451c83e69e201156f47a963970c400wi-1.jpg

 

1960 ve 1970'lerin İngiliz sinemasında başta gelen oyuncular arasında yer alan Caine, daha önce de ünlü yönetmen Woody Allen'ın yönetmenliğini yaptığı " Hannah and Her Sisters " ( Hannah ve Kız Kardeşleri ) filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünün sahibi olmuştu.

 

Oscar'ın yanı sıra " Dirty Rotter Scoundrels " ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre, " Educating Rita " ile En İyi Erkek Oyuncu dalında hem Altın Küre hem de Akademi Ödülü'nü almaya hak kazandı. Son olarak 1998 yılında Miramax'ın yapımını üstlendiği " Little Voice " ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazanmıştı.

 

Gerçek ismi Maurice Joseph Micklewhite olan Caine, Londra'nın güneyinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 12 yaşından itibaren sinema ve tiyatro ile ilgilenerek ulusal gençlik kulüplerindeki çeşitli dramalarda oyuncu olarak görev aldı. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra bir süre çeşitli işlerde çalışan Caine, ' Ulusal Servis 'in emriyle Kore Savaşı'na gitmek zorunda kalmış.

 

Ülkesine döndükten sonra bir tiyatroda asistan sahne yönetmeni olarak iş bulan Caine, daha sonra Suffolk'taki The Lowesoft Repertory Theater'a katıldı, Londra'ya giderek çeşitli tiyatro ve TV dramalarında oynamaya başladı.

 

Kariyerindeki dönüm noktası, 1963 yılında rol aldığı " Zulu " filmidir. Bu filmdeki rolü ile dikkatleri üzerine toplayan Caine, Harry Palmer'ı canlandırdığı " Ipcress File " adlı filmle sinema dünyasına giderek ısındı.

 

Aktörün diğer filmleri arasında Shirley MacLaine ile başrolleri paylaştığı " Gambit "; yönetmenliğini Otto Preminger'in yaptığı " Funeral in Berlin ", " Billion Dollar Brain : Hurry Sundown "; Vittoria De Sica adına " Woman Times Seven "; Sidney Poiter'e karşı olarak " The Wilby Conspiracy "; Glenda Jackson'un da rol aldığı " The Romantic Englishman "; Sean Connery'nin başrolde oynadığı " Harry and Walter Go To New York " gibi önemli filmler yer alıyor.

 

Rüştünü ispatlamış bir oyuncu olarak artık daha seçici davraran Caine, 80'lerle birlikte usta yönetmenlerin yapıtlarında yer aldı. Brian De Palma'nın " Dressed To Kill ", John Huston'ın " Victory ", Oliver Stone'un " The Hand "Sidney Lumet'in " Death Trap ", John Frankenheimer'ın " The Holcroft Convention " ve Alan Alda'nın " Sweet Liberty " filmlerinde boy göstererek oyunculuğunu geliştirdi.

 

Son olarak Bob Rafelson'ın " Blood and White " filminde oynadıktan sonra 1986 yılında televizyona geçen Caine, çeşitli dizilerde boy gösterdi. 1992 yılında ortağı Martin Bregman ile birlikte M&M Productions adında bir yapım şirleti kurdu.

 

İlk olarak, başrollerinde kendisinin ve Sean Young'un yer aldığı " Blue Ice " filminin yapımını üstlenen Caine, aynı yıl " What's It All About " adlı otobiyografisini yayımladı. Son olarak ülkemizde de gösterime giren " Little Voice " ( 1998 ) filminde oynayan aktör, bu filmdeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre'nin sahibi oldu.

 

1999 yapımı " The Cider House Rules " ( Tanrı'nın Eseri Şeytan'ın Parçası ) filmindeki St.Cloud's yetimhanesinin eğitmeni Dr.Wilbur Larch rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü'nün sahibi olan Michael Caine, böylelikle 80'in üzerinde filmin yer aldığı oyunculuk kariyerine yeni bir halka daha ekledi.

 

Aktör, 2000 yılı içinde çekilen ve Marquis de Sade'nin hayatını anlatan " Quills " adlı filmde 'Abbe Coulmier ' karakterini canlandırdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...