Jump to content

Depresyon Ve Sigara...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Depresyondaki kişiler, depresyonda olmayanlara göre 2 kat fazla sigara içiyor.

 

ABD’deki Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nden Laura Pratt ve Debra Brody’nin yaptığı araştırma, depresyondaki 20 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 43′ünün, depresyonda olmayanların ise yüzde 22′sinin sigara içtiğini ortaya koydu.

 

Yaklaşık 5 bin kişiyi kapsayan araştırma, depresyondaki 40-54 yaş arasındaki erkeklerin yarısından fazlasının, 20-39 yaş arasındaki kadınların ise yarısının sigara içtiğini gösterdi. Depresyonda olmayan erkeklerde bu oranın dörtte birden az, kadınlarda ise yüzde 21 olduğu belirtildi.

 

Araştırmada, depresyonda olan ve sigara içenlerin yüzde 51′inin depresyonda olmayanlara göre uyanır uyanmaz sigara yaktığı, iki kat fazla sigara içtiği ve sigarayı bırakmakta daha fazla zorlandığı belirtilirken, depresyonda olan kadınların yüzde 28′inin, depresyonda olmayan kadınların ise yüzde 15′inin günde bir paket sigara içtiği vurgulandı.

 

Araştırmaya göre, hafif depresyon geçiren yetişkinler bile diğerlerine göre daha fazla sigara içmeye meyilli.

 

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, sigara her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Sigara içenlerin ömrü 13-14 yıl kısalıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Depresyon Sigara Kadar Tehlikeli...

      İngiliz ve Norveçli araştırmacılar Norveç’de Nord-Trondelag bölgesinde yaptıkları bir izlem çalışmasında son derece çarpıcı sonuçlara ulaştılar.   British Journal of Psychiatry dergisinde Ağustos 2009 sayısında yayınladıkları araştırma ortalama 4 yıl sürmüş ve araştırmaya 61.349 kişi dahil edilmiş. İzlem sonunda 2309 ölüm vakası tespit edilmiş.   Başlangıç döneminde tanı araçları kullanılarak 4 grup oluşturulmuş. Sadece depresyonu olan, depresyonu ve kaygısı olan, sadece kaygı durumu olan

      , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
  • Yeni Oluştur...