Jump to content

Kriptoloji


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çeşitli yazıların ve özel belgelerin belirli bir tekniğe göre şifrelenmesi, mesajların güvenli yolla iletilmesine kriptoloji denilmektedir. İletilen şifreli mesajın ya da belgenin çözülmesi işlemi de kriptolojinin uzmanlık dalıdır.

 

kriptolo1.png

 

Kriptoloji aslında bir matematik bilimidir. Çünkü genelde şifrelemeler matematik ile yapılır. Bunun başlangıç noktasını bugün bilmiyoruz ama Sezar, komutanlarına şifreli mesajlar yollamıştır. Ezoterik bilgiler şifreler ile yazılmışlardır. hatta tüm savaşlarda şifreli mesajlar yollanmıştır. Eski dönemlerde kripto yazılan yazıların algoritmaları gizli tutulurdu, gizli bir anahtar yardımı olmadan yazı çözümlenemezdi.

 

Kriptolojinin iki türü vardır. Bu türler, kriptoloji ve kriptoanaliz olarak ifade edilir. İlerleyen teknoloji ile, bütün dünyada kullanılmakta olan internet büyük bir güvenlik açığı oluşturmaktadır. Günümüzde kullanım alanı artan kriptoloji, hiyorogliflerde kullanılmıştır. Arkeologlar son yaptıkları araştırmalarda eski Mısırın, kriptoloji ile 4000 yıl önce belgeler yazdığını ortaya koymuştur.

 

Kriptoloji, eski uygarlıklarda sıklıkla anahtar kelimeler ile kullanılmıştır. 2. Dünya savaşı sırasında popüler olan bu bilim eski Mısır, Sparta ve Roma uygarlıklarında sıklıkla kullanılmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kriptoloji Nedir?..

   İnsan zekasının sınırlarını son derece zorlayabilen kriptoloji kavramı, günümüzde araştırma alanları bulunan bilim dalları arasında yer alır ve bu bilim dalı aynı zamanda toplumda şifre bilimi olarak da lanse edilmektedir. Şifre biliminin tarih içerisindeki doğuşu ve gelişimine bakıldığında, İkinci Dünya Savaşı bu konuda karşımıza çıkan en önemli nedenlerden birisidir.   İkinci Dünya Savaşında savaşan ülkeler şifre bilimine oldukça fazla önem vermiş ve farklı şifreleme türleri bularak bu bilim

   , Yer: Genel Kültür

  • Kriptoloji Nedir ?

   Kriptoloji kelimesi, köken olarak eski Yunanca’da yer alan “kryptos logos” kelimelerinden gelmektedir. “kryptos” kelimesi “gizli dünya” anlamını, “logos” ise sebep-sonuç ilişkisi kurma, mantıksal çözümleme alanı anlamını taşımaktadır. Kelimenin birçok dünya dilindeki karşılığı da bu orijinal halini korumaktadır.   Kriptoloji, kavram olarak şöyle tanımlanabilir:   “Kriptoloji, haberleşen iki veya daha fazla tarafın bilgi alışverişini emniyetli olarak yapmasını sağlayan, temeli mat

   , Yer: Tarihçe Ansiklopedisi

  • Kriptoloji Teknikleri

   -Sezar Şifreleme-   Tarihin ilk kriptolojik fikirleri İngilizce'de transposition and substitution cipher adını taşır, yani yer değiştirme ve harf değiştirme şifrelemesi. Bu yöntemlerden ilki bir yazıdaki harflerin yerlerini değiştirerek, ikincisi ise harfleri başka harflerle değiştirerek elde edilir. Bu şifreleyi kullanan belki de en ünlü teknik Sezar Şifresi'dir: bu şifrede, her harf o harften birkaç sonraki harf kullanılarak yazılır. Örneğin, 3 harf atlamalı Sezar Şifresi'nde "deneme" yerine

   , Yer: Serbest Kürsü

×
×
 • Yeni Oluştur...