Jump to content

Çocukların Sol Beyni Neden Gelişmiyor?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türkiye'de 30 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, çocuklardan 29'unun sol beyinlerinin yeterince gelişmediğini ortaya koydu...

 

Çocuğunuz derslerinde başarısızsa ve dikkat eksikliği varsa, beyinlerinin sol kısmını yeterince kullanamıyor olabilir.

 

Uzmanlara göre, bu durumun başlıca nedeni genetik faktörler. Sağlıksız beslenme ve ebeveynlerin tutumu da bu durumda çok etkili.

 

Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli tarafından yapılan araştırmaya göre, 7-18 yaş arası 30 çocuktan sadece biri sol beynini yeterince kullanabiliyor.

 

Ntvmsnbc'den Sena Kiper'in haberine göre, geri kalan çocuklar ise sol beyinleri yeterince gelişmediği için, derslerinde başarısızlık, dikkat eksikliği, kendini ifade edememe gibi sorunlarla karşılaşabiliyor.

 

“Sol beynin kontrolü altında bulunan yargılama, doğru karar verme, planlama, sözle ifade, genel kültür bilgilerinde düşüklük bulduk” diyen Dr. Sürmeli, beynin sağ kısmının ise müzik, sanat gibi yaratıcılık gerektiren alanlarda kullanıldığını belirtti.

 

Sorunun başlıca nedeninin genetik olduğunu vurgulayan Sürmeli, bunun dışındaki en önemli faktörün sağlıksız beslenme olduğunu söyledi. Dr. Sürmeli, “Bu çocukların genelinde abur cubur, şekerli tatlılar, fast food tarzı beslenme var. Çocukların, proteinden zengin, omega 3 içeren balık gibi beyne daha iyi gelen ya da antioksidan içeren besinlerle beslenmediklerini gördük” diye konuştu.

 

Dr. Tanju Sürmeli’ye göre bu sorunla mücadelede ebeveynlere de görev düşüyor. Zira aile içinde çocukların kendini ifade etmesine izin vermek, güzel Türkçe kullanarak dağarcıklarına katkıda bulunmak, çocukların kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlıyor.

 

Sürmeli ailelere, çocuklarını magazin dergileri yerine gazete okumaya, televizyon dizileri yerine ise belgesel izlemeye teşvik etmelerini öneriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...