Jump to content

Bebeklerde Astım Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bebeklerde daha doğmadan astım riskini belirleyen bazı faktörler vardır. Ancak bebeğin astım olup olmayacağını kesin olarak gösterebilen bir test yoktur. Bebeklerde astım riskini belirleyen en önemli faktörlerden birincisi, ailede alerjik hastalık hikayesinin olmasıdır. Bunlar astım, atopikdermatit, konjüktivit, alerjik konjüktivit, alerjik rinit olabilir. ikinci faktör, annenin hamilelik döneminde ilaç kullanması, alkol ve kafeinli içecek tüketmesi ve sigara içmesidir. Bu olgular, doğacak bebekte astım riskinin yüksek olduğunu gösterir.

 

Bir de bebek doğduktan sonra riski arttıran faktörler vardır. İlk olarak, eğer bebek anne sütüyle beslenmeyip mama tüketiyorsa, astım riski artar. Sigara içilen ortamda bulunması, riski artıran bir diğer faktördür. Bebeğin cinsiyeti de önemlidir. Erkek bebekler, kızlara göre daha fazla risk altındadır. Erkek bebeklerin yüzde 65-70’inde astım görülürken bu oran kız çocuklarda yüzde 35-40 civarındadır. Ortamda ev tozu akarları varsa, evde evcil hayvanlar besleniyorsa, sık enfeksiyon geçirilen kalabalık bir ortamda bulunuyorlarsa, bebeklerde astım olma riski artar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...