Jump to content

Ayaklarda Yanma Hissi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Ayaklarda yanma hissi, ayakların sıcak ve hassas hissedilmesi olarak tarif edilebilir. Çoğu vakada ayak bölgesi çevresinde görülür ama yanma hissinin bileklere ve baldıra uzandığı bazı vakalar da vardır. Araştırmalar ayaklardaki bu tür bir yanma hissine kadınların daha yatkın olduklarını ortaya koymuştur. 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha yaygın görülür. Ancak 25 ile 45 arası yaş grubundaki kadınlar da bu sorundan etkilenebilir. Ayaklarda yanma hissi ciddi olduğu zaman ayaklar sızlamaya başlar ve ağrı, iltihaplanma, kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

 

Ayaklarda yanma hissi çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. En yaygın görülen nedenlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 

Travma: Eğer ayaklar kazara yaralanır ve ayak parmaklarının kırılmasıyla sonuçlanırsa o zaman kişi, kırık ayaklarında yanma hissi yaşar. Aynı zamanda travma kötü bir burkulma, fazla kilo yüzünden ayaklara aşırı yüklenme, ayağa tam uymayan ayakkabılarla koşma gibi nedenlerden de oluşabilir.

 

Sinir Sıkışması Sorunu: Nöromlar, özellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmağı arasında kalan bölgedeki sinir çevresinde doku büyümesi sorunudur. Doku, siniri rahatsız ettikçe ayaklarda yanma hissi ortaya çıkar. Ayak bileği (tarsal) tüneli sendromu, ayaklarda yanma hissiyle ağrıların diğer bir nedenidir ve sinirlerin bilekten ayağa girdiği yerde sıkışmasıyla oluşur.

 

Ayak Mantarı: Ayaklarda belli bir mantar türünün oluşmasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Genelde ılık ve nemli cilt yüzeylerinde meydana gelir. Sporcular uzun süre ayakkabı giyer ve ayakları çok terler. Sonucunda bu tip bir ayak sorununa yakalanma riskleri yüksektir. Hastalığın bulaştığı bölge kaşınır, pul pul dökülür ve sızlama hissi sadece o bölgede hissedilir.

 

Alerjik Reaksiyon: Ayaklarda alerji belirtileri olabilir. Ayaklarda alerjinin herhangi bir türü esasen kullanılan ayakkabılar ve çoraplar yüzünden oluşur. Bazı insanlar ayakkabı derisinde kullanılan boyaya karşı alerji geliştirirken diğerleri ya çorapların kumaşından ya da çorapları yıkamak için kullanılan deterjanlardan alerji olabilirler.

 

Diyabetik Nöropati: İsminden de anlaşıldığı üzere bu sağlık sorunu sadece diyabet hastalarında görülür. Diyabetik nöropati, ayak ve bacak sinirleri hasar gördüğü zaman ve kandaki glikoz seviyesinin yükselmesiyle oluşur. Çoğu zaman geceleri ayaklarda yanma hissi yapar. Yanma hissinden başka, kişi ayaklarında uyuşma ve karıncalanma hissedebilir.

 

Diğer Nedenler: Eritromelalji gibi dolaşımla ilgili sorunlar kan damarlarını etkiler ve ayaklarda yanma hissiyle sonuçlanır. Ayaklarda yanma hissi artrit, böbrek ve karaciğer sorunları gibi altta yatan birçok sağlık sorununun belirtisidir. Bazı insanlarda bu sorun kalıtımsalken diğerlerinde sigara içme, alkolizm veya obezite yüzünden meydana gelebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...