Jump to content

Kimseye Etmem Şikayet


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

521603_235664426576073_2094443441_n.jpg

 

"Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime" ve "Neden gülmesin gül gibi yüzler" gibi pek çok şarkıdan hatırlayacağımız bir imza: İhsan Raif Hanım

 

Mehmet Öklü, 2008de Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, Hükümet Konağının 19. yüzyılın önemli devlet adamlarından Köse Mehmet Raif Paşanın Taş Konakı olduğunu öğrendi ve yapıyı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmeyi başardı.

 

Taş Konakın Türk edebiyatı açısından da önemi var: Raif Paşanın büyük kızı İhsan Raif Hanım (1877-1926), kısa ömrünün değişik dönemlerini bu konakta geçirmişti.

 

İhsan Raif Hanım, Ahmet Haşimin "Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım" sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair: Beş Hececilerin "abla"sı. "Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime" ve "Neden gülmesin gül gibi yüzler" gibi pek çok şarkıdan hatırlayacağımız bir imza. Ayrıca mitinglerde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşına destek olan öncü kadınlarımızdan.

 

Kimseye Etmem Şikâyet, İhsan Raif Hanımın hazin hayatını dönemiyle birlikte anlatırken, üçüncü eşi, Fecr-i Âticilerin "Sanat şahsi ve muhteremdir" sözünün sahibi Şahabettin Süleymana da önemli bir yer veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...