Jump to content

Neden Bazılarının Saçları Kıvırcıktır?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dalgali_Bukleli_SacModelleri1.jpg

 

Avustralyalı bilim adamları saçların düz mü yoksa kıvırcık mı olacağını belirleyen bir genin varlığını ortaya çıkardır. Araştırmada Avrupalıların genetik varyasyonları incelendi.

 

Avrupalıların %45'inin saçları düz iken %40 dalgalı ve %15'i ise kıvırcık saçlara sahip. Önceki araştırmalar kıvırcık saçlı olmanın %90 oranında aile mirası olduğunu göstermişti Avustralyalı bilim adamlarının yaptığı son araştırmaya göre "trichohyalin" isimli gen kıvırcık saçların nedeni olarak belirlendi. Bu genin varlığı 20 yıl önce keşfedilmişti. Söz konusu gen Saç köklerinin gelişiminde önemli bir rol oynuyor

 

Araştırmanın başındaki isim Dr. Nick Martin bu genin çeşitliliğinin kıvırcık saçların nedeni olduğunu belirtiyor.

 

Asya'da da saçların kökeni hakkında geniş çağlı araştırmalar yürütülüyor. Japon bilim adamları gür ve düz saçlara sebep olan genleri tanımladılar. Bu araştırmada ise Avustralyalı bilim adamları 30 yıllık süreç boyunca inceledikleri 5000 ikizin genlerini incelediler

 

Bazı durumlarda doğumda kıvırcık saçlara sahip kişilerin ileriki yaşlarda saçlarının düzleşebildiği görülüyor. Saçlarının doğal halinden memnun olmayanlar ise pek çok alternatif sayesinde istediği şekle kavuşabiliyor. Uzun süreli düz saç için düzleştirme işlemleri ve kıvırcık saçlar için ise perma gibi işlemler uygulanıyor Günlük kullanımlar için ise saç maşası ve düzleştiricisi gibi etkili şekillendirme yöntemleri tercih ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...