Jump to content

O, Her Derde Deva...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı egzersiz kan dolaşımını düzenliyor, sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor. Erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda yağlanmalara karşı bire bir. İşte egzersiz hakkında 14 temel bilgi

 

1. Spor yapanlar daha uzun yaşıyor

Radikal'deki habere göre, günde en az 15 dakika egzersiz yapan insanların yapmayanlara oranla ölüm riski yüzde 15 daha az. Günde 15 dakika egzersiz yapan kanser hastasının diğer hastalara oranla yaşama şansı yüzde 10 artıyor. Aynı sürede yapılan spor faaliyeti de ölüm riskini de yüzde 4 oranında azaltıyor.

 

2. Çikolata performansı artırıyor

Devamlı olarak çikolata tüketenler, egzersiz performanslarını yüzde 50 oranında artırabiliyor. Farelerle yapılan bir deneyden elde edilen bilgilere göre, bitter çikolatayla beslenen kobayların performansında büyük bir artış görülüyor. Koşu bandında daha uzun süre kalan fareleri etkileyen en önemli neden ise kafein.

 

3. Erkeklerin ilacı spor

Egzersiz yapan erkeklerin üçte biri, yapmayanlara oranla daha az cinsel sorunlarla karşılaşıyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre, haftada rutin olarak üç saat koşan veya haftada en az beş saat tenis oynayan erkeklerde ereksiyon sorunlarına yüzde 30 daha az rastlanıyor.

 

4. Depresyona bire bir

Depresyona giren veya ruhsal bozukluk yaşayan insanların yüzde 47’si aerobikle rahatlıyor. Sporun ruh sağlığına olan etkisini ortaya koyan bir çalışma, 12 hafta boyunca aerobik yapmış bir grup depresif insanda, neredeyse yarı yarıya oranla iyileşme bulgularına rastlandığı belirtiyor.

 

5. Üniversİte mezunları spora daha yatkın

ABD’de faaliyet gösteren Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi’nde yapılan bir araştırmada, üniversite mezunlarının liseyi bırakanlara oranla daha fazla spor yaptığı ortaya konuyor. Lise terklerin yüzde 79’u spor yapmaya vakit harcamazken, üniversite mezunlarının yüzde 41’i spor yapmıyor.

 

6. Müzik yorgunluğu azaltıyor

Egzersiz yaparken müzik dinlemek performansı yüzde 15 artırıyor. Yürüyüş esnasında müzik dinleyenlerin, dinlemeyenlere oranla daha enerjik hissettiğini ortaya koyan araştırmada, müziğin yorgunluk hissini azalttığı belirtiliyor.

 

7. Garsonlar daha çok yürüyor

Garsonlar, avukat ve polis memurlarından iki kat daha fazla yürüyor. Amerikan Egzersiz Konseyi tarafından yapılan bir araştırmaya göre postacılar günde on üç, apartman görevlileri günde sekiz, garsonlar günde altı, polisler ve avukatlar günde üç kilometre yürüyor. Listede en alt sırada ise yaklaşık iki buçuk kilometreyle sekreterler bulunuyor.

 

8. Astronotların kasları eriyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda altı ay geçiren bir astronot, görevi esnasında egzersiz yapamadığı için kaslarının yüzde 15’ini, kas performansının da yüzde 30’unu kaybediyor. Bu gerçeği göz önünde bulunduran NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ileri vadede spor yapmaya müsait hale getirileceğini açıkladı.

 

9. Üniforma kilo yapar

İş yerinde rahat kıyafet giyen kişiler, üniforma giyenlere oranla yüzde 8 daha fazla fiziksel aktivite yapıyor ve daha fazla kalori harcıyor. Bir yıl boyunca her iş günü giyilen rahat kıyafetler, haftada 125 kalorinin ekstradan yakılmasına neden oluyor. Yıllık 6250 kaloriye tekabül eden bu durum, yıl içinde fazladan bir kilonun erimesine neden oluyor.

 

10. Sigarayı bıraktırıyor

Egzersiz yapan ve sigarayı bırakmak isteyenler, egzersiz yapmayanlara göre iki kat daha başarılı oluyor. Yapılan son çalışmalarda haftada en az iki saat egzersiz yapan bir grup insan ile hiçbir şekilde egzersiz yapmayan insanlar karşılaştırıldı. 12 hafta süren gözlemden sonra, spor yapanların yüzde 16’sı sigarayı bıraktı. Bu grubun üyelerinin bir kısmı aynı zamanda sigarayı da bıraktı. Öte yandan spor yapmayanların kilo aldığı gözlemlendi.

 

11. Yüzmek ömrü uzatıyor

Yüzücüler, koşuculara kıyasla ölüme daha uzak. Güney Carolina’daki Arnold Kamu Sağlığı Merkezi’nde yapılan ve 80 bin kişiden alınan bilgilerle hazırlanan bir araştırmaya göre, profesyonel yüzücülerin diğer sporculara oranla yüzde 50 daha az ölüme yakın olduğu belirtiliyor. Kas gelişimi ve kalori yakımını sağlayan yüzme sayesinde, metabolizma yavaşlığından kaynaklanan hastalıkların da ortaya çıkması gecikiyor.

 

12. Erkekler daha aktİf

Erkekler kadınlardan daha fazla egzersiz yapıyor. Son yapılan bir araştırmada, kadınların yüzde 60’ının haftada 10 dakikadan fazla spor yapmadığı ortaya çıktı. Erkeklerde ise bu oran yüzde 50’ye ulaşıyor

 

13. Beyin tümörüne karşı spor

Egzersiz yapan gençlerin beyin tümörüne yakalanma oranı, egzersiz yapmayanlara göre yüzde 36 daha az. Yapılan araştırmalar göre spor, beynin nöronlara destek olan dokularından kaynak alan ve glioma adı verilenw tümöre yakalanma oranın azaltıyor.

 

14. Kültür-fizik

Ağır egzersizlerden önce kas yırtılmaları ve lif deformasyonunu önleyen kültür fizik hareketleri, aynı zamanda kalori de yakıyor. Yapılan araştırmalara göre, spor yapmadan önce ısınan koşucular, yüzde 5 oranında daha fazla kalori kaybediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Her Derde Deva Çok Mükemmel Bir Dua !!!!!

   Gul hüvallahü ehad allahdan imdat . cok dara düsdüm yarrabbi yetis ya muhammed!!!   anlaminila yaziyorum : deki , o Allah bir tektir Allahdan imdat cok dara düstüm yarrabbim yetis ya muhammed.     Bunu bana bi Hoca kadin vermisdi akliniza gelince dilinizden düsürtmeyin düsürtmeyin. benim abim komadaydi ozaman cok okumustum yüce rabbim yardim etti cok sükür. Bir dert icin bir dilek icin ben herseye okuyorum   Dilek icin söyle okuyorum: Kul hüvallhü ehad allahdan imdat cok dara düstüm yar

   , Yer: Dilek Duaları

  • Vehim Derde Deva Sunamaz

   Kimi.. Dertler anlatılmaz Hayata gözlerini açtığın şartlar kula bırakılmaz   Sabır Gayrete duçar olmadıkça Sıkıntı, meşakkat, çile, mahrumiyet kaçınılmaz   Beşer İnkişaf etmeli, düşünmeli Ufuk ve tasavvur bilincine her şartta erişilmelidir   Zan, vehim Derde deva sunamaz Kayıp, pasif kişilik bahtına isyan etse rahatlamaz   Henüz Kendini, hakika

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Her Derde Deva İş İçin

   Anber kabuğuna yada yeni bir ipek parçasının üzerine Berhetihin -keririni yaz veya yazdır ...   Bu iki kelime esnaf dükkanına koyarsa celb ...veya satılmasını istediği bir şeyin içine konur ise, veya bekar biri üzerinde taşır ise tez zamanda kısmetine kavuşurmuş, işsizde üstünde taşıya inşallah faydasını görürmüş....

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Her Çeşit Derde Deva!!!

   Allahümme inni euzü bike minelhemmi,vel hazeni ve euzü bike minelcübni,velbuhli ve euzü bike galebetiddeyni ve kahrir ricali.   not: Bu dua sabah akşam okunacak duadir.

   , Yer: Dilek Duaları

  • Eşsiz Bir Formül Her Derde Deva

   Her Derde Deva     İş ..Rızık.. Hastalık..Dargınları Barıştırma..Gideni Getirme..     Huzuru ve Bereketi Selamete Çıkarma     Eşi ve Benzeri Olmayan Bir Hazine     YÜCE RABBİMİZ İnsanlara Derki..siz bana bir adım atarsanız ben sizlere 10 adım gelirim     sözündende anlaşıldıgı gibi     demekki insanlar yaratan ALLAH'a muhtaçtır..ben dualarımda hep insanların dogru yolu bulmalarını     nasip eyle onları hidayetine ve selametine kavuşturmayı nasip eyle YARABBİ sen kainatta

   , Yer: Dilek Duaları

×
×
 • Yeni Oluştur...