Jump to content

Olaylara Pozitif Bakın...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, ''Sağlıklı insan gelişiminde, erken çocukluk ve ergenlik çok önemli bir yere sahip'' dedi.

 

Pozitif ve olaylara iyimser yaklaşan bir gençliğin yetişmesinin, sağlıklı toplumun oluşmasında önemini vurgulayan Prof. Dr. Kağıtçıbaşı, ''pozitif'' ve ''iyimserlik'' kavramlarının, son zamanlarda moda haline gelen ''pozitif olma'' kavramıyla bir tutulmaması gerektiğini ifade etti.

 

''Biri sizin ayağınıza bastığında, bunun bir kaza olabileceğini düşünmek, olaya pozitif yaklaşmaktır'' diyen Kağıtçıbaşı, şöyle konuştu:

 

'Bilerek bastı, kıskançlıktan bastı gibi yaklaşıldığında ortaya istenmeyen olaylar çıkabilir. Ne yazık ki gençler sokaklarda birbirlerine karşı böyle negatif yaklaşıyor. 'Yan baktı' diye birbirlerine saldırıyorlar. Pozitif düşünen insan, bu yaklaşımıyla pozitif süreçleri de harekete geçirir.

 

Özellikle çağdaş kentsel yaşamda bireysel özerklikle, yakın insan ilişkilerini bağdaştırabilen ve yetkinliği oluşturabilen çocuk ve ergenler, pozitif gelişmeyi gerçekleştirebileceklerdir.''

 

Bu amaca yönelik eğitim politikalarına ve yaygın uygulamalara acilen ihtiyaç bulunduğunu anlatan Kağıtçıbaşı, ''Genç anne babaların birçoğu, çocuğunu aşırı öz güvenle yetiştiriyor. Şişirilmiş bir öz güvene sahip genç insanlar, başarısızlık durumunda daha büyük hayal kırıklığı ve depresyon yaşıyor. 'Çalışırsan başarırsın' yaklaşımı, daha gerçekçi bir yaklaşımdır. Sağlıklı insan gelişiminde, erken çocukluk ve erken ergenlik çok önemli bir yere sahip'' dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...