Jump to content

Havaların Psikolojik Etkileri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

International Hospital İstanbul'dan psikolog uzman doktor Ferahim Yeşilyurt, insanların kapalı,yağmurlu ve bunaltıcı havalarda isteksiz, enerjisi azalmış,morali olumsuz etkilenmiş, içe dönük ve karamsar bir tablo çizdiklerini belirterek, ''Kapalı ve yağışlı havaların insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yaşam ritmine dikkat etmek çok önemlidir'' dedi.

 

Açık, temiz ve bol güneşli bir havanın insanları pozitif etkilediğini ve enerji artışıyla morali de yükselttiğini belirten Yeşilyurt, ''Güneş ışığı insandaki bazı kimyasal maddelerin dengelenmesinde önemli yer tutar.

 

Özellikle kapalı havalarda melatonin hormonu dengesinde değişme olur. Akşam salgılamaya başlayan melatonin hormonu büyümede dengeleyicidir. Havalar kapalı olduğunda aşırı yorgunluk, uyku hali yapar'' dedi.

 

Kapalı ve yağışlı havaların olumsuz etkilerinden korunmak için gün içinde güneş ışığından faydalanmanın gerekli olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, ''Uyku düzenini korumak, her gün aynı saatte yatıp her gün aynı saatte kalkmak ve spor yapmak, güneşten faydalanmak, sigara ve alkol kullanmamak, kapalı havanın olumsuz etkilerini atlatabilmek için faydalıdır'' diye konuştu.

 

Karanlık günler veya kapalı havaların biyolojik saat üzerinden de olumsuz etkilerinin ortaya çıktığını ve bu etkinin en tipik örneğinin kuzey ülkelerinde görüldüğünü belirten Yeşilyurt, şunları kaydetti:

 

''Bu etkinin en tipik örneği ise kuzey ülkelerinde günlerin oldukça kısaldığı ve karanlık geçen sürenin uzadığı kış dönemlerinde, adına kış depresyonu (mevsimsel afektif bozukluk) denilen bir depresyon türünün ortaya çıktığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Biyolojik saat kadınlarda adet döngüsünün organizasyonunda görev alır. Gün ışığı veya karanlık döngüsünün biyolojik saat üzerine olan etkileri nedeniyle karanlık-aydınlık döngüsünün bozulmasının kadınlardaki aylık ritmleri de etkileyebiliyor.''

 

Bu bozuklukların duygu durum sorunları veya ağrı yakınmaları gibi şikâyetlerle ortaya çıktığını anlatan Yeşilyurt, ''Güneş ışıklarından yeterli ölçüde yararlanamama uyku ve uyanıklık döngüsünü bozabilmektedir'' dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...