Jump to content

New York Filarmoni Haliç Kongre Merkezi’nde!


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

New York Filarmoni Haliç Kongre Merkezi’nde dinleyicileri ile buluşuyor.

 

new-york-filarmoni-halic-kongre-merkezi-nde--3214185.Jpeg

 

Ulusal ve uluslararası birçok önemli kültür-sanat organizasyonlarını ağırlayan Haliç Kongre Merkezi, 3-4 Mayıs tarihlerinde, İKSV tarafından düzenlenen “Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Anma Konserleri” çerçevesinde, dünyanın en eski ve önemli orkestralarından biri olan New York Filarmoni’ye ev sahipliği yapıyor.

 

Ulusal ve uluslararası birçok önemli kültür-sanat organizasyonuna ev sahipliği yapan Haliç Kongre Merkezi, İKSV tarafından 3-4 Mayıs tarihlerinde Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Anma Konserleri” çerçevesinde, dünyanın en eski ve önemli orkestralarından biri olan New York Filarmoni’ye ev sahipliği yapıyor. Eczacıbaşı Topluluğu ve İKSV’nin kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın vefatının 20. yılında sahnede olacak New York Filarmoni‘yi şef Alan Gilbert yönetiyor. Konserlerin solistleri, “klasik müziğin süper starı” olarak tanınan kemancı Joshua Bell ve çağımızın en önemli piyanistlerinden Emanuel Ax olacak.

 

Avrupa Prömiyeri Haliç Kongre Merkezi’nde

 

New York Filarmoni Orkestrası, ünlü besteci Christopher Rouse’a sipariş ettiği “Prospero’s Rooms” isimli yeni senfoninin dünya prömiyerini Nisan ayı ortasında yapacak. Orkestra eserin Avrupa prömiyerini ise 3 Mayıs Cuma akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde vereceği ilk konserde gerçekleştirecek. Orkestra daha sonra Bernstein’ın solo keman, yaylılar, arp ve perküsyon için yazdığı “Serenat” isimli eserinde Joshua Bell’e eşlik edecek. New York Filarmoni, programını Çaykovski’nin “6 numaralı Senfoni”si ile tamamlayacak.

New York Filarmoni 4 Mayıs Cumartesi akşamı yine Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceği ikinci konsere Mozart’ın “36 numaralı Do Majör Senfoni”si ile başlayacak. Mozart’ın “25 numaralı Do Majör Piyano Konçerto”sunda piyanist Emanuel Ax’a eşlik edecek orkestra, programı, orkestrasyonunu Ravel’in yaptığı Mussorgsky’nin “Bir sergiden tablolar” isimli eseriyle tamamlayacak.

Dünyanın en eski ve en önemli orkestralarından birine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Haliç Kongre Merkezi Genel Müdürü Handan Boyce şunları söyledi:

 

“Kurulduğu günden bu yana birçok ülkede yüzlerce konser vermiş, her dönem çağdaş bestecilere destek olmuş ve pek çok yeni eseri dünya repertuvarına kazandırmış bir orkestraya hem bir İstanbullu olarak hem de Haliç Kongre Merkezi olarak ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

 

Her geçen gün artan bir ivmeyle kongre ve toplantıların yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası kültür ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyoruz. Böylece hem ülkemiz hem de İstanbul için önemli bir misyonu yerine getiriyoruz.”

 

Türkiye’deki ilk konserini Leonard Bernstein yönetiminde 1959 yılında veren New York Filarmoni, daha sonra 1985 yılında şef Zubin Mehta yönetiminde 13. İstanbul Müzik Festivali’nin, 1995 yılında şef Kurt Masur yönetiminde 23. İstanbul Müzik Festivali’nin konuğu olarak İstanbul’da konserler verdi. New York Filarmoni yıllar sonra bu kez Haliç Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor. New York Filarmoni’nin global sponsorluğunu Credit Suisse üstleniyor.

 

3 Mayıs Cuma ve 4 Mayıs Cumartesi akşamları Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası konserlerinin biletleri, Biletix satış kanalları ve İKSV’den temin edilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...