Jump to content

Neden Her Uçak Arkasında İz Bırakmıyor?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Neden bazı uçaklar uçarken arkalarında iz bırakıyor da bazıları bırakmıyor diye düşündünüz mü hiç? Bu sadece jet uçakların gösteriş amaçlı yaptıkları bir olay mı? Diğer uçaklar buna zahmet etmiyor mu?

...

Açıkçası cevap bundan daha karmaşık. Bir kere her şeyden önce uçakların kimi zaman arkalarından kimi zaman da kanatlarından çıkan o uzun izler duman değil. Bu daha çok soğuk havada nefes verdiğinizde çıkan buharı görmenize benziyor.

 

Contrail (condensation trail) yani yoğunlaşma izi adı verilen bu çizgiler nemli ve sıcak havanın jetin egzozundan çıkıp soğuk havadaki düşük buhar basıncıyla karışması sonucu oluşur. Burada 8 km yukarıdaki soğuktan bahsediyorum. Havada şekiller çizen gösteri uçaklarından tamamen farklı bir hadise.

 

Farketmişsinizdir bazı yoğunlaşma izleri uzun süre gökyüzünde dururken bazıları çabucak dağılıverir. Bu tamamiyle havanın ne kadar nemli olduğuna yukarıda rüzgarın ne kadar hızlı estiğine bağlıdır. Eğer atmosfer doymaya yakınsa iz orada saatlerce kalabilir. Ama kuruysa iz birkaç dakikada dağılır incelir ve sonra puf! Kaybolur.

 

Tabi başarılı bir fotoğrafçı tarafından yakalanmadıysa…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizinde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Eskiden daha çok iz vardı gökyüzünde. Güzel bir bahar veya yaz gününde o uçak izlerini izleyip o uçak nereden geliyordu ve acaba nereye gidiyordu diye düşünürdüm. Belkide o izler halen var fakat ben eskisi gibi gökyüzüne bakmıyorda olabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...