Jump to content

Bitkiler Düşünebilir mi?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

bitki.jpg

 

Bilim adamları bitkilerin bilgileri hatırlama ve yanıtlama yeteneği olduğunu belirlediler.

 

Polonyalı bilim adamı tarafından yapılan araştırmada bitkilerin bilgiyi (verileri) hatırladığı ve ona göre tepki gösterdiği belirtiliyor. Bitkiler ışık hakkındaki bilgiyi hatırlıyor ve hayvanlarda

sinirlerin yaptığı gibi belirli bir hücre tipi bu bilgiyi iletiyor.

 

Çeşitli bitkilerin yapraklarında gerçekleşen kimyasal reaksiyonları incelediklerinde bitkilerin de kendilerine göre bir tür zekaya sahip olduklarını söylediler.

 

“Plant Cell” isimli dergide yayınlanan çalışmada bitkinin üzerine bir saat süreyle ışık tuttuktan tam 24 saat sonra o bitkiye bir virüs ya da bakteri enjekte ederek onu hastalandırmaya çalıştıklarını belirten araştırmacılar bitkinin hastalığa karşı çok güçlü bir direniş gösterdiğini açıkladılar. Aynı mikrobu bitkiye ışık vermeden önce enjekte ettiklerinde ise bitkinin hastalığa hiç direnemediği kaydedildi. Bu nedenle bitkinin o ışığı hatırlamasını sağlayan bir belleği olduğunu söyleyen araştırmacılar bu belleğin bitkinin patojenlere karşı gerekli bağışıklığı geliştirmesini sağladığını ve böylece bitkinin değişen ışık koşullarına hızlı ve sağlıklı bir şekilde uyum gösterebildiğini ifade ettiler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...