Jump to content

Uyumak Öğrenmeye Yardımcı mı?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

uyku.JPG

 

Bilimadamlarına göre rüya görüldüğü sürece yeni bir şeyler öğrenip hemen uyumak yeni bilgilerin akılda kalmasını sağlayabilir.Uzmanlar yeni üstlendiği bir işi düşünerek rüya gören kişilerin uyandıklarında rüya görmeyenlere kıyasla daha iyi performans sergilediklerini belirledi.

 

Araştırma kapsamında gönüllü deneklere üç boyutlu bilgisayar ortamında hazırlanmış bir labirentin planını incelemeleri ve öğrenmeleri istendi.

 

Daha sonra deneklerden bir bölümünden bir süre labirenti düşünerek uyumaları istendi.

 

Uyumalarına izin verilen grup labirentte diğer gruptan çok daha hızlı şekilde ilerleyerek çıkış kapılarından birine ulaşmayı başardı.

 

Öğle uykusu

 

Araştırmacılar rüyaların beynin bilinçdışı bölümlerinin göreve ilişkin bilgileri işlemek üzere sıkı şekilde çalıştığına işaret ettiğini düşünüyor.

 

Araştırmanın yazarlarından Harvard Tıp Akademisi'nden Doktor Robert Stickgold rüyaların beynin farklı seviyelerde ama aynı sorun üzerinde çalışmasında belirleyici olabileceğini söyledi.

 

Stickgold rüyaların beynin mevcut anıları gelecekte daha yararlı olmalarını sağlayacak şekilde ilişkilendirme çabasını yansıtabileceğini belirtti.

 

Bilimadamları "Cell Biology" adlı akademik dergide yayımlanan araştırmanın öğrenme ve hafızanın geliştirilmesine yönelik çalışmalarda fayda sağlayabileceğini bildirdi.

 

Uzmanlara göre örneğin öğrencilerin yatmadan önce derslerine sıkı şekilde çalışmaları ya da öğleden sonraları bir süre çalıştıktan sonra uyumaları daha iyi olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...