Jump to content

İdrar Kaçırmaya Onunla Son...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hapşırdığınızda, güldüğünüzde veya öksürdüğünüzde idrarınızı kaçırıyorsanız; sıkıştığınız anda nerede olursanız olun hemen tuvalete gitme ihtiyacı hissediyor ama genellikle yetişemiyorsanız ciddi bir problem yaşıyor olabilirsiniz.

 

ÖZELLİKLE kadınlarda görülen idrar kaçırma problemi kişinin kendisini sosyal hayattan soyutlamasına kadar gidebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Filiz Candan Topuz ve Uzman Fizyoterapist Özlem Üstünkaya, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülen idrar kaçırma sorununun çok doğum yapmak, genetik yatkınlığa sahip olmak, menopoza girmek, uzun süreli kabızlık yaşamak ve şişmanlık gibi nedenlerden kaynaklandığını söylüyorlar ve “Son yıllarda azalma görülse de hastanın idrar kaçırma şikâyetini söylemekten çekinmesi, tanı koyma sürecini uzatabiliyor” diyor.

 

İDRAR KAÇIRMA NEDENLERİ

İdrar kaçırmanın pek çok tipi bulunuyor. Stres nedenli idrar kaçırma (pelvik taban kaslarının zayıflamasıyla oluşuyor), sıkışma tipi idrar kaçırma (mesane kaslarının aşırı aktif çalışmasından kaynaklanıyor), karma tip idrar kaçırma (stres ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın özelliklerini taşıyor) ve taşma tipi idrar kaçırma (mesane kapasitesinin üzerinde idrar birikmesi nedenli kaçırma olarak tanımlanıyor) en sık görülenler arasında bulunuyor. İdrar kaçırma tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında gelen Kegel egzersizleri idrar torbası ve idrar yapmayla ilgili kasları kontrol altına alarak pelvik kasları güçlendiriyor. Bu egzersizlere ek olarak bir günlük program çerçevesinde mesane eğitimi veriliyor. Egzersizlerle birlikte veya tek başına uygulanan, “Biofeedback” ile elektrik stimülasyonu da zayıflamış pelvik taban kaslarının güçlendirilmesine katkı sağlıyor.

 

PİLATES PELVİK KASLARI GÜÇLENDİRİYOR

İDRAR kaçırmayı engellemek amacıyla yapılan egzersizler, fizik tedavi uzmanları tarafından gerçekleştiriliyor. Fizyoterapist Özlem Üstünkaya, kadınlarda bu sorunu durdurma amaçlı egzersizlerin çok önemli olduğunu; hastalığın ilk safhasında cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bu sorunun çözülebileceğini dile getiriyor. Üstünkaya, modifiye pilatesin de doğum öncesinde, anne adayını doğuma hazırladığını ve sonrasında toparlanma sürecini kısaltarak pelvik taban kaslarının yeniden tonus (kasın kasılabilme ölçüsü) kazanmasında önemli yer tuttuğunu söylüyor.

 

KEGEL EGZERSİZİ NEDİR?

PELVİS tabanı (kemik çatısının alt kısmında) adı verilen bölgede bulunan ve kadınlar tarafından idrar yapma ihtiyacı hissedildiğinde çalıştırılan kas grubuna pelvis tabanı kasları adı veriliyor. Bu kaslar daha derinde yer alan kaslarla birlikte çalışarak dışkılama işlevinin yerine getirilmesini ve pelvis tabanı içerisinde yer alan organların sarkmayıp burada kalması rolünü üstleniyor. Kegel egzersizlerinin amacı; yıpranarak güçsüz duruma düşmüş ve bu nedenle idrarın uygunsuz bir zamanda boşalmasına neden olan bu kas gruplarının güçlenerek işlevlerini daha iyi yerine getirmesi olarak görülüyor. Bu egzersizlerle birlikte pelvis tabanı kasları güçleniyor ve idrar tutamama sorununun ameliyat gerekmeden azaltılması mümkün hale geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...