Jump to content

Alzheimer Hastalığı Olan Hastalar Uyku Hapları Kullanabilir mi?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Alzheimer hastalığı olan bir kişiye uyku hapı verilmesi kararı kolayca alınmamalıdır. Doktorlar genellikle uyku hapları ve trankilizanlar gibi yatıştırıcı ilaçların konfüzyonu artırdıgına inanmaktadırlar. Ayrıca, dengesiz yürüyüşe ve dolayısıyla düşmelere neden olabilirler. Bu nedenle mümkün olduğunca kullanımlarından kaçınılmalıdır.

 

Gün boyu çok fazla uğraşısının olması, çok fazla şekerleme yapmasının önlenmesi, kafein alımının önlenmesi, geceleri geç saatte ağır yemekler yedirilmemesi, yatağa girmeden önce rahatlatıcı bir banyo yaptırılması ve yatak odasının ılık, rahat olmasının sağlanması gibi pratik önlemler uyku haplarının yerine denenmelidir.

 

Bununla birlikte bazı durumlarda, uyku hapları veya trankilizanların kullanımı gerekebilir. Örneğin, eğer hasta kişinin uyanıklığı, bakıcının düzgün bir gece uykusu almasını engelliyor, uzun süreli yorgunluğa neden oluyor ve gün içinde işlerin üstesinden gelmesini zorlaştırıyor ise, kullanılabilirler. Doktorun yatıştırıcı vermesinin diğer bir nedeni ise, Alzheimer hastalığı olan kişilerin geceleri dolaşma ve konfüze olma riski taşıyor olmalarıdır.

 

Çok yorulduğunuzu söylüyorsunuz. Bu nedenle, en azından belli bir süre için uyku haplarının kullanımı konusunda doktorunuz ile konuşmanız iyi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...