Jump to content

Moskova’da Kuran’ın Ender Nüshaları Sergilendi!


Kakihara

Önerilen Mesajlar

[h=1]Moskova’da Kuran’ın ender nüshaları sergilendi![/h]4Koran_biG.jpg

 

Moskova İslam Üniversitesi’nde düzenlenen “Açık Kapı Günü” kapsamında Kuran’ın ender nüshaları sergilendi. Ziyaretçiler, farklı zamanlarda ve farklı ülkelerde yapılmış kutsal kitabın iki düzine nüshasını görebildi.

Aralarında özellikle “Osman’ın Kuran’ı”, nam-ı diğer Semerkant Kufi Kuran’ın 20. yüzyılın başlarında yapılmış tıpkıbasımına değer veriliyor. Moskova Camisi Medrese Müdürü Yardımcısı ve kutsal emanetlerin korunmasından sorumlu İmam Marat Arşabayev, Rusya’nın Sesi radyosuna demecinde konuyla ilgili olarak şunu söyledi:

“Allaha şükürler olsun, Semerkant Kufi Kuran’ı görmemiz için bize fırsat verdi. Orta Asya’nın tarihsel İslam merkezi olan Semerkant’ın Rusya’ya katıldığı 1868’de Kuran, Sankt Petersburg’a gönderilerek İmparatorluk Kütüphanesi’nde korunuyordu. 1905 yılında arkeolog ve bilim adamı Pisarev, Osman Kuran’ın tıpkıbasımını yaparak 50 nüshasını çıkardı. 25’ini sattı. Birini, 500 ruble karşılığında Moskova Müslümanları satın aldı. Bu, o dönem için çok büyük bir paraydı, atın fiyatı 3 rubleydi.”

Osman Kuran’ının 1905’te yapılmış 50 nüshasından günümüzde sadece birkaçı kaldı. Bu nüshalar, Sankt Petersburg’da, Başkortostan’ın başkenti Ufa’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sharjah İslam Medeniyeti Müzesi’nde ve Rusya Müftüler Şurasının Moskova’daki kütüphanesinde bulunuyor. Adı geçen son nüsha, Moskova İslam Üniversitesi’ndeki Açık Kapı Günü’nde sergileniyor.

Sergide, 19. yüzyıl ortalarında Kahire’de yapılmış Kuran da yer alıyor. Çok kalın ve deri kaplı bu nüshayı, Moskova Camisi’ne, bilim ve sanat koruyucusu olan Rusyalı bir Müslüman bağışladı.

Sergide, ayrıca, minyatür Kuranlar da yer aldı. Aralarından birinin boyutu 1,5 santimetreydi.

Sergi sırasında Moskova İslam Üniversitesi’ne, Ürdün’de basılmış ve inci ve fildişiyle süslenmiş Kuran’ın özel bir nüshası devredildi. Kutsal kitabın bu nüshası, 1994’te İslam Koleji’ne açılışı nedeniyle armağan edilmişti. İslam Koleji temelinde daha sonra Moskova İslam Üniversitesi kurulmuştu.

Moskova’da Kuran’ın ender nüshaları sergilendi: Rusya'nın sesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...