Jump to content

Akıl ve Ruh Hastalıkları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Akıl ve ruh hastalığı denince kişinin kalıtımı, çevresi ve geçirdiği ağır hastalıkların etkisinde akıl yeteneklerinin çeşitli şekillerde gösterdiği uyum bozuklukları anlaşılır. Ruhsal hastalıkların nedenleri hakkında fazla bilgimiz yoktur. Ayrıca fiziksel hastalıklarda olduğu gibi hastanın kişiliği de hastalığın şeklini ve klinik tabloyu belirlemede önemli bir etkendir.

 

Psikozlar ve belli başlı bütün psikiyatrik hastalıklar sinir sistemini meydana getiren sinir hücrelerinin normal fonksiyonlarındaki bozuklukla ilgilidir. Birçok akıl hastalığında genetik, biyokimyasal bozukluk saptanmıştır. Normal metabolizma faaliyetleri için gerekli olan vitaminlerin, bu arada özellikle B vitamininin yetersizliği mental anormalliklere yol açar. Beyin korteksinin işlevindeki bozukluk çok kere buradaki sinir hücrelerinin amino asit ve protein yapımlarındaki aksaklıklardan veya anatomik bozukluklardan ileri gelmektedir.

 

Ayrıca otonom, yani kendi kendine çalışmayı sağlayan hormonal fonksiyonların düzensizliği de orta beyindeki merkezler arasındaki dengenin bozulmasına ve psikosomatik denilen birçok hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

 

Akıl ve ruh hastalıkları genel olarak iki büyük gruba ayrılırlar.

 

Psikoz : Psikoz şiddetli seyreden, belirgin derecede bozuk bir davranışa yol açan, normal hayatın bir belirtisi veya abartılmış şekli olarak açıklanamayan ve hastanın sezgisini kaybettiği bir akıl hastalığıdır. Bu öğelerin eksik veya az belirgin olduğu durumlarda ise psikonevroz terimi kullanılır.

 

Nevroz : Sosyal uyum ve özellikle kişiler arası ilişkilerin bozukluğundan ötürü ortaya çıkan belirtilerdir. Nevroz veya psikonevrozların psikozlardan farkları arasında duygusal yaşantı ve davranışın nitelik bakımından normalden farklı oluşu başta gelir. Ayrıca nevrozlarda gerçeklikle ilişki bozulmamıştır ve genellikle sezgi mevcuttur. Psikonevrozların klasik olarak dört şekli vardır. Bunlar Histeri, Nevrasteni, Psikasteni ve Sıkıntı nevrozu isimleri altında incelenir.

 

Akıl hastaları psikiyatrist denilen uzman doktorların kullanabilecekleri bazı etkili ilaçlarla ve psikoterapi, davranış tedavisi, elektroşok gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Mantar Enfeksiyonu İle Bazı Akıl Hastalıkları Arasında Bir Bağ Olabilir mi?

   John Hopkins Üniversitesi tarafından akıl hastalığı olan kişilerle yapılan bir araştırma, kandida mantar enfeksiyonu ile akıl hastalığı arasında bir bağ olduğunu, bu enfeksiyonun şizofreni veya bipolar bozukluk hastalığı olan erkeklerde daha sık görüldüğünü ortaya koydu. Araştırmacılar, bulgularının akıl hastalıklarıyla mantar enfeksiyonu arasında bir neden-sonuç ilişkisini göstermediğinin altını çiziyor. Ancak bu araştırma sonuçları yaşam tarzı, bağışıklık sistemi zayıflıkları, boğaz-b

   , Yer: Bilinçaltı ve Farkındalık

  • Akıl Hastalıkları Sebepleri...

   İnsanın öteki canlılardan üstünlüğü beyin kabuğunun mükemmelliğine bağlıdır. İnsanda beyin kabuğu daha çok girintili çıkıntılıdır, sinir hücreleri bakımından daha zengindir.   Beyin kabuğu hareket, irade, zekâ, duygu, karakter, ahlak gibi yük-sek görevlerin yeridir. Kabuğun hangi kısmı bozulursa oranın gördüğü islerde aksaklıklar ortava çıkar. Mesela, görememek, işitememek, duyamamak, bacağı, kolu oynatamamak tabi sakatlıklar olur.   Delilik Nedir   Akıl hastalıkları beynin ön parçasının (

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Akıl Hastalıkları Hakkındaki Efsane ve Gerçekler...

   Akıl hastalığı hakkında yanlış bilgilerin ve hastalığı anlamak konusundaki eksikliklerin, psikiyatrik hastalığı bulunan milyonlarca insan için ciddi sonuçları olabilir. Bir organizasyon, akıl hastalığı ile ilgili en yaygın mitleri belirlemek amacıyla, ruh sağlığı uzmanlarıyla bir anket çalışması yaptı. Uygulanan bu ankette ruh hastalıkları konusunda uzman 102 doktordan yanıtlar alındı.   Elde edilen sonuçlar, ruh hastalığı bulunan birçok kişinin bu durumdan utanç duyduğu ve profesyonel yardım

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Tarihimizde Akıl Hastalıkları Tedavisi...

   Tarihimizde Akıl Hastalıkları tedavisi ve Edirne II.Beyazıd Külliyesi Sağlık Müzesi   Tarihimide psikiyatrı   Hastalıkların nedeni: “Tanrı'nın insanı cezalandırması”   İnsanlık tarihinde gerilere doğru gidildikçe, hastalıklara, özellikle akıl hastalıklarına bakışın da temelden değiştiğim görebiliyoruz. Eski çağ larda, daha doğrusu epeyce yakın za manlara kadar, tüm hastalıkların ne deninin, Allah'ın insanı cezalandır ması olduğu kabul ediliyordu. Akıl hastalıklarında ise durum daha acık

   , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...