Jump to content

Histerik Kişilik Bozukluğu...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Halk arasında genellikle histerik olaran bilinir ama bu yanlış bir söylem olduğunu belirtmekte fayda vardır.Zira histerik çok farklı bir hastalıktır.

 

Histrionik probleminde kişi sürekli ben merkezli zihniyettedir.Sürekli dikkat çekme çabası içerisinde bulunur.Buna bağlı olarak gerçek olmayan olaylar anlatabilir.Hastanın üzüntüsüde sevincide aşırı olur.

 

Histrionik kişilik bozukluğu ikiye ayrılır ve buna uygun şekilde incelenir.Bunlar pasif ve agresiftir.Histrionik kişilik bozukluğu bulunanları cinsel yönden incelemek gerekirse gerek kadın gerek erkek olsun baştan çıkartıcı ve kışkırtıcı yanları bulunur.

 

Histrionik Tedavisi:

 

Bu kişilik bozukluğunda, grup veya bireysel olarak analitik yönelimli psikoterapi önerilir. Terapist hastaların duygusal görünmelerine aldanmamalı daha çok duyguların doğru bir şekilde ifadesini netleştirmelidir. Kendilerini ifade etmeleri sağlanmalıdır. Derinde yatan duyguların üzerinde durulmalıdır.

 

Sevgi ilişkisini sürdürme zorlukları konusunda içgörü kazandırılmalıdır. Histrionik kişilik bozukluğu olan hastalar gerçek duygularının farkında değillerdir. Bundan dolayı bu duygularının açığa çıkarılmasında terapötik yaklaşım önemlidir.

 

Terapistlerinden destek ve yönlendirilme beklentisi içinde olurlar. Ve terapistlerini hızla ülküleştirme eğilimi içindedirler. Gelip geçici duygusal durumlar için ilaç kullanılabilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...