Jump to content

Anksiyete Bozuklukları - Endişe...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Endişe; özellikle zihinsel ve fiziksel stres altında iken herkesi etkiler. Normalde iki sonucu vardır:

 

(a) şiddetli panik ve normal fonksiyonlarını yerine getirememe ya da

 

(b) bir tehlike sezmek ve buna karşı gerekli önlemleri almak. Birinci reksiyon "travmatik endişe" ve ikinci reaksiyon "sinyal endişe" olarak adlandırılır.

 

Endişenin Nedenleri Nelerdir?

 

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yaşananlar kişinin yetişkin dönemini etkiler ve endişe haline neden olabilir. Endişe genellikle duygusal bir baskıya abartılı bir yanıttır. Bununla birlikte bazı insanlar, duygusal baskılardan diğerlerinden daha fazla etkilenirler.

 

Endişe genellikle uzun bir zaman periyodunda ve tüm yaşam deneyimine bağlı olarak gelişen bir deneyimdir. Yaşam deneyimlerine karşı endişe hali geliştikten sonra bazı özel olaylar ya da durumlar endişe ataklarına yol açabilirler. Endişe seyri oluşmasının dört temel nedeni vardır:

 

Çevre: Yaşadığınız çevre kendinizi ve diğerlerini nasıl algıladığınızı etkiler. Bunlar ailenizle, arkadaşlarınızla, çalışma arkadaşlarınızla yaşadığınız deneyimler sonucu oluşacaktır. Çevrenizde kendinizi güvensiz hissediyorsanız, endişe hali de daha yaygın olarak oluşur.

 

Bastırılmış duygular: Kişisel ilişkilerinizde duygularınıza bir karşılık bulamazsanız endişe hali oluşacaktır. Bu, genellikle kızgınlığınızı ya da hayal kırıklığınızı uzun bir süre bastırırsanız oluşur.

 

Fiziksel nedenler: Zihin ve vücut karşılıklı etkileşim halindedir, bu etkileşimde oluşan bir değişiklik endişe halinin oluşmasına neden olabilir. Bu koşullar genellikle hamilelik, ergenlik ya da bir hastalık sonrası ortaya çıkar. Bu durumlarda ruh hali tamamen değişir ve bu endişe haline neden olabilir.

 

Endişe Hali

 

Endişe birdenbire ortaya çıkabilir (kısa süreli olabilir) ya da kronik (uzun süreli) olabilir. Panik rahatsızlığına sahip bir kişinin genel endişe haline de sahip olması genellikle rastlanan birşeydir. Panik atakla bir arada görülmeyen endişe haline genel endişe rahatsızlığı denir. Panik atak ve genel endişe halinin benzer nedenleri ve belirtileri vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...