Jump to content

Uzay Çöpleri Alarm Veriyor


Scarface

Önerilen Mesajlar

20130423074300_uzaycopu.jpg

 

 

 

 

Dünya yörüngesinde büyük bir hızla dönen binlerce tehdit var.

 

Dünya yörüngesinde binlerce kilometre hızla dönen, sayısı milyonlarla ifade edilen, roket ve uydu parçalarından oluşan çöplük,yeni uzay programları için büyük tehdit oluşturuyor.

 

Dünya yörüngesinde başıboş halde dönen atıl durumdaki yapay uydular ile uydu ve roket parçalarının oluşturduğu bu görüntü uzay çöplüğü olarak tanımlanıyor.

 

Teleskop ve radarla görülebilenlerin sayısı 16 binin üzerinde...

 

10 santimetreden küçük olanlar da, on milyonlarca.

 

Çeşitli ülkelerin uzay ajanslarının yaptığı son araştırma bu uzay çöplüğünün uydular ve gelecek uzay çalışmaları için giderek daha büyük tehdit oluşturduğunu ortaya koyuyor.

 

Uyduların konuşlandırıldığı yükseklikten 2 bin kilometreye kadarki mesafeyi kapsayan ve Alçak Dünya Yörüngesi olarak tanımlanan bölümün dolmakta olduğu, bunun da çarpışma olasılığını artırdığı belirtiliyor.

 

Gönderilen uydular da katlanarak artarken taşma noktasına doğru ilerleyen uzay çöplüğünde bir kazanın kontrolsüz bir zincirleme reaksiyona yol açarak çarpışmalar dizisi oluşmasından kaygılanılıyor.

 

Artık uluslararası bir sorun olan bu uzay çöplerinin önünü almak için pratik ve kesin bir yöntem aranıyor.

 

İtici yardımıyla yanmak üzere atmosfere sürüklenmeleri, dev manyetik ağlar kullanılması, lazerle parçalanmaları, robot kollara sahip uydularla toplanmaları gibi değişik çözüm yolları üzerinde araştırmalar sürdürülüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...