Jump to content

Bahar Yorgunluğuna Karşı 5 Bitki


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

[h=2]Uzmanlar, bahar yorgunluğu için yazılan reçetelerde ilk beş bitkinin yeşil çay, melisa, ıhlamur, papatya ve rezene olması gerektiğini söylüyor[/h]

Türkiye Bilimler Akademisi üyesi de olan Prof. Dr. İlhami Gülçin, bahar yorgunluğuna iyi gelen bitkilerin Anadolu'nun her bölgesinde bol miktarda bulunduğunu, farklı özellikleri ve faydaları olduğunu belirtti.

 

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülçin, "Bazı bitkiler mide, sindirim sistemi, halsizlik, uykusuzluk, baş ağrısı gibi hastalıklara karşı kullanılıyor. Bunların başında çay gelmekte. Siyah yerine yeşil çay tüketmek daha faydalı. İkinci önemli bitki melisa, bir çok bölgede bol miktarda yetişmekte" diye konuştu.

 

Melisanın da antiseptik özelliği bulunduğundan uyku düzensizliğini önlediğini ve hazmı kolaylaştırdığını vurgulayan Gülçin, şunları kaydetti:

 

"Ihlamur da özellikle baş ağrısına çok iyi gelir. Hazmı kolaylaştırıp ferahlatır, bahar yorgunluğuna karşı son derece etkili. Anadolu'nun kırlarında düşük rakımlarda bol miktarda yetişen papatya da bu amaçla kullanılabilir. Çiçek ve yaprağını gölgede kuruttuktan sonra tüketmek daha faydalı. Papatyanın gaz giderici özelliği de var. Bağırsak ve mide için önemli. Sindirimi kolaylaştırıyor. Bahar yorgunluğunun en iyi ilacı papatyadır. Çay gibi demlenip içilmesi yorgunluğu giderir."

 

'BİTKİLERİ ÇAY GİBİ DEMLEYİN'

 

Bahar yorgunluğuna karşı rezene de kullanılmasını tavsiye eden Gülçin, şu bilgileri verdi:

"Rezene Anadolu'ya mahsus bir bitki. Faydalı olmasına rağmen önemi yeterince kavranamamış. Rezenenin öne çıkan özelliği rahatlatıcı ve teskin edici olması. Bahar aylarında kanın hızlı devrinden kaynaklanan yorgunluk ve sıkıntılara iyi gelir. Fitoterapistlerin bahar yorgunluğu için yazacakları reçetede ilk beş bitki yeşil çay, melisa, ıhlamur, papatya ve rezenedir."

 

Söz konusu bitkilerin çay şeklinde tüketilmesini öneren Gülçin, "Bu bitkilerden 3-5 gramını kaynamış bir bardak suya atıp demlemek gerekiyor. Demlerken kaynatmamak lazım" diye konuştu.

Bitkilerin yan etkisini bulunmadığına dikkati çeken Gülçin, bu kültürün Anadolu'da 3 bin yıllık yere sahip olduğunu söyledi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

  • Benzer Konular

    • Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları!..

      Kasvetli kış günlerinden sonra bahar yorgunluğu ile baş etmek için bu önerilere dikkat...   Ancak güneşli bahar günleri yorgunluk hissini de beraberinde getiriyor. Uzman Diyetisyen Serkan Tutar bahar yorgunluğu ile nasıl baş edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.   İşte bahar yorgunluğuna iyi gelecek bitki çayı önerileri...   Vücudumuz her duruma, ortama ve sıcaklığa adapte olabilecek özelliktedir. Fakat bunun gerçekleşmesi belirli bir zaman almakla birlikte bu geçiş dönemlerinde ba

      , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
  • Yeni Oluştur...