Jump to content

Depresyon Tedavisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

DEPRESYON NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

 

‘Depresyon’ terimi gündelik hayatta en çok kullanılan tıp terimlerinden biridir, bu sebepledir ki; bir çok yanlış anlaşılma ve yanlış inanışın konusu olmuştur. Hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde ağzından : ‘ bu aralar depresyondayım’ cümlesini duymak kuvvetle muhtemeldir. Peki acaba her üzgün hissetme hali , her keyifsizlik, depresyon mudur ? Depresyon nedir? Ne değildir? Ve nasıl tedavi edilir? bu soruların cevaplarına beraber bakalım:

 

Depresyon nedir ?

 

En az iki hafta süreyle, hemen hemen her gün olan, gün boyu süren çökkün bir ruh hali ve yine hemen hemen her gün olan ve gün boyu süren daha önceden ilgi duyduğu ve yaparken keyif aldığı etkinliklerden artık zevk, keyif alamama durumundan en az birisinin olması ile birlikte iştahsızlık, yeme isteğinde artış, çok uyuma ya da az uyuma, yorgunluk, bitkinlik, kendini değersiz hissetme gibi belirtilerin eşlik etmesi haline tıbbi açıdan depresyon denilir.

 

Burada görüldüğü üzere ara sıra hepimizin hissettiği keyifsizlik durumu ile depresyon hastalığı tamamen farklı kavramlardır.

 

Toplumda Ne Kadar Sıklıkla Depresyon Görülür?

 

Yapılan çalışmalarda depresyonun , kadınlarda %5-9 erkeklerde %2-3 arasında görülme sıklığı olduğu görülmüştür. Yaşam boyu depresyon geçirme olasılığı ise kadınlarda %10-25 erkelerde %5-12 olarak belirlenmiştir. Birinci derece akrabalarda depresyon görülmesi, kişide depresyon görülme riskini 3 kata kadar arttırır.

 

Belirtileri nelerdir ?

 

Çökkün ruh hali

İlgi kaybı, isteksizlik, zevk alamama

Yemek yeme isteğinde artma ya da azalma, kilo değişiklikleri

Uyku düzensizliği ( uykuya dalmada güçlük, sık uyanma, kabus görme, çok uyuma)

Değersizlik hissi, suçluluk duyguları

İntihar düşünceleri, ölme siteği

Sinirlilik, tahammülsüzlük

Cinsel istekte azalma

Halsizlik

Hareketlerde yavaşlama

Sesler duyma, hayaller görme

Şüphecilik

 

Nasıl Tedavi Edilir ?

 

Depresyon tedavisi çok ayağı olan bir masa gibidir. Bu ayaklardan birinde aksama olursa hastalığın tedavisi aksar. Öncelikli olarak belirlenmesi gereken durum depresif belirtilerin herhangi başka bir tıbbi hastalığın sonuçları olup olmadığının anlaşılmasıdır, hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması) , diyabet başta olmak üzere kronik hastalıklarla birlikte depresyonun görülme oranı fazladır, yapılması gereken şey gerekli tetkiklerin yapılması ve bu düzensizlik saptanan bulguların tedavi edilmesidir. ( ör: tiroid hastalığı tedavisi, diyabet tedavisi) Eğer tıbbi başka bir hastalık yoksa ya da var olan hastalık kontrol altındaysa, depresif belirtilerin başlamasına sebep olabileceği düşünülen hayat olayları incelenir. Çoğu kez depresif belirtiler, aile içi bir tartışmanın, bir ölümün, kaybın , maddi sıkıntıların ardından başlar ki eğer esas sorun teşkil eden hayat olayı anlaşılmassa depresyonu ilaçla tedavi etmeye çalışmak yetersizdir.

 

Eğer altta yatan hayat olayı düzeltilmesine rağmen belirtiler devam ediyorsa, herhangi bir stresör faktör ( olumsuz hayat olayı) yoksa ya da kişi de belirgin ve ciddi depresyon belirtileri varsa ilaç tedavisi tercih edilmesi gereken yöntemdir. Bu konuda yapılması gereken şey başvurduğunuz hekimin tedavi protokolüne uymak , doktorunuz belirtmeden ilacın dozunu değiştirmemek ve ilacı doktorunuzun onayı olmadan kesmemek olmalı.

 

Anti depresan ilaç kullanırken ilk 10 gün sıkıntılı geçebilir, ilk on gün,bazen ilk bir ay süresince, ilacın etkisini görememe, mide bağırsak yakınmaları, sersemlik hissi, kaygı, heyecan şikayetleri görülebilinir eğer bahsi geçen durumlar gündelik hayatınızı çok etkilemiyorsa bunların ilacın beklenen yan etkilerinden olabileceği , belli bir süre sonra bu şikayetlerin kaybolacağı bilinmelidir ve ilaç tedavisine devam etmek doğru seçenektir , fakat eğer şikayetler katlanılamaz dereceye gelmişse o zaman doktorunuza başvurmanız ve tedavinin tekrar gözden geçirilmesi doğru seçenek olacaktır.

 

Anti Depresan Tedavi Ne Kadar Sürmeli?

 

Çok sık karşılaşılan yanlış davranışlardan biri de şikayetlerin azaldığını hissedince doktor onayı olmadan ilacın dozunu azaltmak ya da tamamen kesmektir. Eğer depresif yakınmalarınızın tamamen geçmesini ve tekrarlama riskinin en aza inmesini istiyorsanız bütün şikayetlerinizin gerilediği andan itibaren mevcut ilaç dozuyla bir yıl süreyle tedavinizin devam etmesi gerekir.

 

Dr. Mustafa TATLI Psikiyatri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Depresyon Tedavisi İçin Kan Testi...

   Depresyon tedavisi için kan testi     İngiliz bilim insanları, depresyon tedavisinde kullanılacak ilacın belirlenmesinde doktorlara yardımcı olacak bir kan testi geliştirdi. Yıllarca süren araştırmaların ardından sonuçları "International Journal of Neuropsychopharmacology" dergisinde yayımlanan çalışma, depresyon hastalarından alınan kan örneklerinin incelenmesinin, hastalığın teşhisine ve doğru tedavinin uygulanmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu.

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Majör Depresyon, Belirtileri ve Tedavisi

   Majör depresyona sahip bir kişi için çalışmak, uyumak ve yemek yemek zorlaşabilir. Arkadaşlarıyla vakit geçirmekten veya bir zamanlar haz aldığı aktiviteleri yapmaktan hoşlanmamaya başlar. Bazı insanlar klinik depresyonu hayatlarında bir kere tecrübe ederken, diğerleri hayatlarında birkaç kez bu hastalıkla karşı karşıya kalabilir. Anne veya babası majör depresyon yaşayan bir kişinin hayatının bir döneminde majör depresyonla karşılaşma riski yüksektir. Ama aile geçmişinde majör depresyon hastası

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • İlaçsız Depresyon Tedavisi

   [h=2]Depresyonu ilaç kullanmadan iyileştirmeyi mümkün kılan manyetik tedavinin ilham kaynağı uzayda uzun süre kalan astronotların ruh halleri...[/h] Depresyon nedeniyle ortaya çıkan intihar ölümleri, hastalığın kanser ve benzeri diğer hastalıkları da tetiklemesi gibi sorunlar, toplumu büyük kayıplara sürüklüyor. Reem nöropsikiyatri merkezi’nden nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, ilaçsız depresyon tedavisiyle ilgili görüşlerini paylaştı.   Depresyonda

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Depresyon, Panik Atak ve Kulak Çınlamasında TMS Tedavisi...

   Dirençli vakalarda hekim tam başarı sağlıyamaz, hasta ise bir süre sonra ilaç kullanmaktan bıkar ve umutsuzluğa kapılır.   Bu tür dirençli sinir sistemi hastalıklarının tedavisi için ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde, büyük bütçeler ayrılarak araştırma yapılmaktadır. 50 yıldan bu yana süren bir araştırmanın sonucunda TMS tedavisi depresyonda, panik atak,kulak çınlaması ve migrende FDA onayı aldı. Ülkemizde son zamanlarda kullanılmaya başlanan bu tedavi hastalarda olumlu sonuç vermiştir. Uygulama

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Depresyon Tedavisi Nasıldır?..

   Depresyon belirtileri farklılık gösterdiğinden bu süreçte psikolojik yardım almak tedavi sürecini hızlandırır. Psikoterapi sayesinde duygusal ve davranışsal belirtiler hafifletilir ve zamanla ortadan kaybolabilir ancak depresyonun şiddetine göre sakinleştirici birtakım ilaçlar psikiyatrist kontrolünde verilebilir.

   , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...