Jump to content

Psikolojik Sorunlar ve Akıl Sağlığı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Akıl sağlığını tarif etmek zordur. İlgililer, nesiller boyu bunu tartıştılar. Akıl sağlığı, coşku veya çelişki olmaması hali değildir. Daha çok yaşamdaki geçişlere, yaralayıcı tecrübelere ve kayıplara karşı kişiliğinizin sağlam kalabilme yeteneğidir ve hatta hissi gelişmeye katkısı olabilmesidir. Akıl sağlığı olan kimseler, bütün çelişkileri ve üzüntüleri bastırmaya çalışmak yerine onları kabul etmeyi, anlamayı ve onlarla başa çıkmayı öğrenirler. Böylece yaşam devam edebilir.

 

Görülüyor ki akıl sağlığının tarifi bir dereceye kadar çevreye ve kültüre bağlıdır. Değişik kültürlerde stresle başa çıkma yolları farklıdır. Örneğin, bir ülkede yakın bir akrabanın ölümünde feryat figân ağlandığı halde diğer bir ülkede hislerin gösterilmemesi sağlıklı sayılır. Bir kültürde çok acaip olarak kabul edilen davranış biçimi bir diğerinde tamamen hoş görülebilir.

 

Genelde günlük yaşamda akıl sağlığının belirli karakteristik özellikleri vardır. Bunlardan iş yapabilmek en belirgin olanıdır. Akıl sağlığı olan bir kimse, ailesi ve arkadaşları ile sürekli ilişki kurabilir, işinde ve evinde mesuliyetlerini taşıyabilir. Bu mesuliyetler çeşitjidir sürekli bir iş sahibi olmak, çocuklara bakmak veya bazı diğer faaliyetler fakat akıl sağlığı olan kimselerin ortak noktası, bu mesuliyetleri sevdikleriyle toplumla uyum ve benzerlik içinde taşımalarıdır.

 

Sağlıklı kimseler, diğer insanların ilerde yapacakları hareketler üzerinde gerçeğe uygun tahminler yapabilirler. Bu tahminlerin postacı ön kapıda molotof kokteyli fırlatacak gibi garip kuruntularla ilgisi yoktur. Teorik olarak sağlıklı olan kimsenin düşünme tyçimi esasjnda mantıklı ve makuldür.

 

Psikotiklere (ruh hastalarına) benzemez. Diğer kimselerle karşılıklı görüşme de makul ve mantıklıdır.

 

Fikirler daldan dala atlamak yerine mantıklı olarak birbirini izler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...