Jump to content

Aslan Süper Kümesi


Scarface
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Leoscl.gif

 

 

Aslan Süperkümesi, pek ünlü olmayan ve üstünde hiçbir zaman gerçek bir bilimsel araştırma yürütülmemiş olan süperküme.

 

 

Sağdaki harita, bu süperkümenin çevresindeki en parlak gökadaların (Başlıca Gökadalar Kataloğu'na göre) işaretlenmesi sonucu oluşmuştur.

 

 

süperküme, bizden yaklaşık 440 milyon ışık yılı uzaklıktadır ve bu uzaklıkta, Aslan süperkümesi gibi oldukça zayıf bir süperkümenin ön plandaki bütün gökadaların arasından görülebilmesi zordur.

 

 

Daha yakındaki Saç Süperkümesi, büyük Abell 1367 Grubu'nun varlığından da anlaşılabileceği gibi bu bölgededir ve bize daha da yakın olan Başak kümesi haritanın sol alt tarafındadır.

 

 

Aslan süperkümesi içerisindeki başlıca kümeler; Abell 999, Abell 1016, Abell 1142, Abell 1177, Abell 1185, Abell 1228, Abell 1257, Abell 1267 ve Abell 1314'dür.

 

 

En verimli küme, büyük bir ihtimalle Abell 1185 Kümesi'dir ve büyük bir ihtimalle Aslan süperkümesi'nin en önemli üyesidir.

 

 

Küme, Başak Kümesi ile yaklaşık aynı boyutlardadır ve benzer miktarda gökadaya sahiptir. Diğer kümelerin çoğu, "verimlilik sınıfları" 0 olan oldukça verimsiz kümelerdir.

 

 

Abell 1314 Kümesi de, süperkümenin bir miktar kuzeyinde yer almasına ve süperkümenin gerçek bir üyesi olmaması ihtimaline rağmen, bu listeye dahil edilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...