Jump to content

Tecavüz ve Cinsel Taciz...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tecavüz gönülsüz bir kurbanı zorla cinsel bir eyleme katmaktır. Genellikle bu eylem cinsel birleşmedir. Bununla birlikte anal birleşme ve oral seks de tecavüz sayılır. Tecavüz, kurbanın hemen her zaman fiziksel zarar görmeyle tehdit edildiği yaşamı tehlikeye sokan bir deneyimdir.

 

Tecavüzlerin %50 sinden fazlasının yetkililere bildirilmediği dikkate alındığında bu insanların da tedavi olmadıklarını düşünmek yanlış olmaz. Tecavüz temelde cinsel bir yaklaşma eyleminden çok vahşi bir aşağılanma eylemidir. Tecavüz edenle edilen arasındaki temel etkileşim ise fiziksel egemenlik ve boyun eğme ilişkisidir. Bu durumdaki kurbanın çektiği çaresizlik hissinden cinsel tatmin olma oranı aslında sanılanın ötesinde çok azdır. Bazen tecavüzcü cinsel anlamda yetersiz de olabilir ve bu gibi durumlarda tecavüzcüler şiddet dahi kullanabilirler.

 

Tecavüzcülerin neredeyse tümü erkek ve mağdurların tümüne yakın bir kısmı kadındır. Hem tecavüz hem de cinsel taciz kurbanlarının tipik tepkileri utanç, aşağılanma, sıkıntı hissi, şaşkınlık ve öfkedir. Bir çok kurban yaşadıkları durumdan bizzat kendilerinin sorumlu olup olmadığını ve saldırıyı bir şekilde kendilerinin davet edip etmediklerini sorgularlar.

 

Uzun vadede depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve sıkıntı ile giden bir çok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Ancak yerinde psikolojik destek ve yardım bu durumları önlemek için önemlidir.

 

Böyle bir duruma maruz kalan kişide aşağıdaki belirtilere dikkat etmek ve tedbir almakta fayda vardır.

 

Yaşanılan deneyimin tekrar yaşanıyormuş gibi olması

Deneyimle aşırı zihinsel meşguliyet,

Kendini bir türlü temizleyemediği korkusu,

İzlenme yada yalnız kalma korkusu,

Saldırırın olduğu yere geri dönme korkusu,

Kabuslar,

Uykusuzluk,

Yeme alışkanlıklarında değişimler,

Baş ağrıları

Bulantı ve kusmalar,

Hasta cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilir veya vajinismus gelişebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Cinsel Taciz-Tecavüz-Çocuk-Aile Konusunda Alınacak Tedbirler..

      Son yaşanan öğrenci öğretmen ilişkilerine, cinsel taciz yada tecavüz ve akabinde intiharla sonuçlanan son derece üzücü olaya istinaden bu yazıyı yazmak istedim..   Hayatı acı yada tatlı terübelerle dolu dou yaşarız.Yaşadığımız her tecrübe bize güç katar,o konu ile tekrar karşılaşmamak için sıkı tedbirler almamızı sağlar..Aynı hastalık öncesi yapılan aşı gibi.. Bir konudan ders çıkarmak tedbir almak için illa tecrübe etmemize gerek yoktur..Başkalarının yaşadıkları tecrübelere şahit olmak,bizi

      , Yer: Serbest Kürsü

×
×
  • Yeni Oluştur...