Jump to content

Mesane Kanserini de Artırıyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mesane kanseri olanların yarısında, hastalıkta sigaranın etkili olduğu ortaya çıktı...

 

ABD'de yapılan son araştırmada, sadece erkeklerde değil kadınlarda da sigaranın, mesane kanseri riskini önemli ölçüde artırdığı görüldü.

 

Amerikan Tıp Derneği'nin dergisi JAMA'da sonuçları yayımlanan, ABD Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınlarda mesane kanseri vakalarının yüzde 20-30'u sigaradan kaynaklanıyordu; ancak bu oran yüzde 50'ye yükseldi.

 

450 bin kişinin verilerinin kullanıldığı araştırmayı yürüten, ABD Kanser Enstitüsünde görevli bilim adamı Neal Freedman, sigara içen kadınların mesane kanserine yakalanma ihtimalinin, içmeyenlere oranla dört kat fazla olduğunu belirtti. Bu oran daha önceki araştırmalarda üç kat olarak saptanmıştı.

 

Freedman, artışın, sigaraların içeriğindeki değişiklikten kaynaklanıyor olabileceğini bildirdi. Günümüzde sigaralarda daha az katran ve nikotin bulunduğunu ifade eden Freedman, buna karşılık, kansere neden olan Beta Naftilamin oranının da arttığını kaydetti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Dikkat! Mesane Kanserini Artırıyor!..

      Dünya üzerinde en çok görülen 5. Kanser türü olan Mesane Kanseriyle ilgili bilinmeyen ve merak edilenleri Hisar Intercontinental Hospital Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Faruk Özcan’dan öğrendik.   Sigara Kullanan Kadın Sayısı Arttıkça Mesane Kanserine Yakalanan Kadın Sayısı da Artıyor! Üroepitelyum denen böbrekten mesaneye kadar olan üriner sistemin içini döşeyen epitelden kaynaklanan mesane tümörlerinin oluşmasının en önemli nedeni sigara kullanımıdır. Sigaranın içerisindeki nikotin dışında

      , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
  • Yeni Oluştur...