Jump to content

Sadece Günde 15 Dakika Yeter...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tayvan'da yapılan bir araştırmaya göre, günde 15 dakika yapılan egzersiz, ömrü 3 yıl uzatıyor.

 

The Lancet dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, 416 bin katılımcı 13 yıl boyunca izlendi; sağlık raporları analiz edildi ve her yıl fiziksel aktivite seviyelerine bakıldı.

 

Katılımcıların yaş, kilo, cinsiyet ve sağlık durumları da dikkate alındıktan sonra, günde 15 dakika yapılan hafif egzersizin ömrü 3 yıl uzattığı sonucuna varıldı.

 

Araştırmayı yapan Tayvan Ulusal Sağlık Araştırma Kurumu araştırmacılarından Chi Pang Wen, her gün tempolu yürümek gibi 15 dakika yapılacak makul bir egzersizin herkesin yararına olacağını bildirdi.

 

Wen, araştırmalarında egzersizin ilk 15 dakikasının faydalarının çok büyük olduğunu saptadıklarını belirterek, bu çalışmalarının daha önce bu alanda yapılan benzer çalışmalarla tutarlı olduğunu da kaydetti.

 

Bu araştırmayla asgari egzersiz süresini belirleyen ilk araştırma ekibi olduklarını da vurgulayan Wen, diğer araştırmalarda süre belirtilmediğine dikkat çekti.

 

Wen, günlük yapılan egzersizin kanser bağlantılı ölümlerin de azalmasına yardımcı olduğunu söyledi.

 

Birçok kişinin haftanın belirli günleri en az 30 dakika egzersiz yapmak ve bu standardı tutturmak için mücadele verdiğini hatırlatan uzmanlar, bu araştırma sayesinde daha fazla kişinin egzersiz yapmaya çalışacağını umuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...