Jump to content

Zamanın Durduğu Kara Delik


Guest Turquaz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1-3.jpg

ABD'nin 70 yıllık köklü bilim kurumu Jet Propulsion Laboratory duyurdu. En büyük kara delik bulundu. Bu kara delik öyle büyük ki güneşin tam 6 milyar 400 milyon katı...

 

2-3.jpg

Bu devasa kara delik dünyadan 50 milyon ışık yılı uzakta. Kara deliğin astronomi katalog numarası "M87" oldu.

 

3-4.jpg

M87 kara deliği 50 milyon ışık yılı uzakta... 1 ışık yılının uzunluğu, 9,9 trilyon km. M87'nin uzaklığına "yakınlardan örnek" şöyle verilebilir: Samanyolu Gökadası, uzun çapında 110, kısa çapında 60 bin ışık yılı genişliğinde. Samanyolu'na en yakın galaksi olan Andromeda'nın çapının Samanyolu'nun iki mislinden fazla 250 bin ışık yılı genişliğinde olduğu tahmin ediliyor

 

4-3.jpg

KARA DELİK NEDİR?: Kara Delik uzayda çok fazla maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir. Çok fazla maddeye sahip olmasından dolayı kütle çekimi o kadar güçlüdür ki, ne ışık ne madde ne de her hangi diğer bir informasyon onun bulunduğu alandan uzaklaşamaz. Bu yüzden görünmez ve sadece kara bir delik olarak belirir. Bu inanılmaz kütle çekimi ile gezegenleri, yıldızları, büyük güneşleri, ışığı ve hatta zamanı bile bükerek, kendine çekip yutar.

 

5-2.jpg

ZAMANIN DURDUĞU YER: Kara deliklerin üç boyutlu olmadığı, sıfır hacimli olduğu kabul ediliyor. Karadeliklerin içinde zamanın yavaş aktığı ya da akmadığı tahmin ediliyor.

 

6-3.jpg

Bir karadeliğin çekim alanına kapılmış maddenin karadelikçe yutulmadan önce müthiş sıcaklık derecesine ulaştığı ve bu yüzden önemli miktarda X ışını yaydığı saptandı. Böylece bir karadeliğin varlığı, kendisi ışık yaymasa da çevresinde bu tür icraat yarattığı için saptanabiliyor.

 

7-3.jpg

Güneşimizden çok daha büyük dev kütleli yıldızlar, kurama göre "öldüklerinde" çekim gücü sonsuz karadeliğe dönüşebiliyor.

 

8-3.jpg

EN ESRARENGİZİ: Gökcisimlerinin en esrarengizlerinden pulsar (atarca), "kalp gibi atan" anlamına geliyor ve kara deliklerle bağlantılı.

 

9-3.jpg

Pulsar, içinde bulunduğu nebulaların (bulutsu gökcismi) çekirdeği ve kalbi hükmünde olduğu kadar, kalp atışları gibi düzenli aralıklarla radyasyon yayıyor. Bunlar kurama göre nötron yıldızları ve süpernova patlamasıyla pulsar veya karadeliğe dönüşebiliyor.

 

10-2.jpg

20 km çapında pulsar o kadar yoğun ki, bir çay kaşığı kadar maddenin Dünya'daki ağırlığı 100 milyon ton olarak hesaplanıyor.

 

11-2.jpg

Samanyolu'nda 100 milyon adet olabilecek Güneş çapında orta boy yıldız, yakıtları tükendikten sonra beyaz cücelere dönüşüyor. Sadece büyük kütleli yıldızlar (yani Güneşimizden en az 8 kat daha fazla kütleye sahip yıldızlar) süpernova patlaması sonucu kendi üstüne çökerek nötron yıldızı veya karadelik oluşturabiliyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güzel paylaşım

benim bildiğim kadarıylada kara deliklerde uzayzaman, yarıçapsal uzaklığı ve zamanı tanımlayan koordinatların rollerini takas etmelerini gerektirecek kadar çarpıklaşır. Yani, merkezden ne kadar uzak olduğunuzu tanımlayan r koordinatı zaman-gibi, zamanı gösteren t koordinatı uzay-gibi haline gelir. Zamanı cetvelle, uzaklığı da saatle ölçmek zorunda kalırsınız.

Bu da şu demektir: Şu anda bulunduğunuz yeri (uzaydaki yerinizi = mekan koordinatlarınızı) istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ya da isterseniz aynı yerde durabilirsiniz; ama zamanı durduramaz, geri döndüremez veya zamanda yolculuk yapamazsınız. Bir kara deliğin olay ufkunun içindeyse, bulunduğunuz yeri değiştirme imkanınız yoktur. Oradaki mekan buradaki zaman gibi belli bir yönde akar. Ancak zamanınızı istediğiniz gibi değiştirebilir, geçmişe veya geleceğe gidebilirsiniz. Hatta zaman şimdiki mekan boyutları gibi üç boyutlu hale gelirse, zamanda yukarıya, aşağıya, sağa, sola, öne ve arkaya hareket etmeniz mümkün olur -- bütün bunlar zamansal olarak ne demekse!

kara delikler gerçekten büyük bir muamma ve onlarla ilgilii sürekli bilgileri öğrenmeye çalışıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben sadece bu kudret karşısında dilim tutulmuş durumda sonsuz hayranlık içindeyim ne muhteşem bir mimari ne muhteşem bir tasarım resimleri bile insani büyülüyor algılyamayacağımız zamanlar mesafeler uzaklık yada yakınlık biz bunların neresindeyiz acaba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...