Jump to content

Böbrek ve Atardamar Yüksek Basıncı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Böbreğin hastalanmasının yansımaları - böbrek hastalıklarının sebepleri - böbrek atardamar yüksek basıncı belirtileri - böbrek yetmezliği - idrara çıkamama - böbrek taşları

Böbrek ve atardamar yüksek basıncı çoğunlukla birbirlerine bağlıdırlar. Nedeni ne olursa olsun, atardamar yüksek basıncı, evrimi boyunca böbrek işlevine yansır.

 

KLİNİK BELİRTİLER

 

— Çok değişik

 

— Başlıcaları kan işeme ve genel durumun bozulması

 

Karın uru ve sindirim bozuklukları

 

Böbrek yetmezliği: Sidik çıkaramama

 

Taş

 

Sidik yolu enfeksiyonu Atardamar yüksek basıncı Kan işeme kolaylaştırıcı etmenidir. Bütün hastalarda, böbreğin hastalanması, atardamar yüksek basıncını ciddileştirir.

 

Böbrek sapındaki bazı atardamar anormallikleri, atardamar yüksek basıncına yol açarlar.

 

Böbrek atardamarındaki bir darlık (ister doğuştan, ister sonradan gelişmiş olsun), henüz tam olarak açıklanmamış karmaşık bir mekanizmayla atardamar yüksek basıncına neden olur. Teşhis erken konursa, bu darlığı gidermeye yönelik cerrahi bir girişim iyileşme sağlayabilir. Ama yıllar sonra yapılacak bir ameliyat, yerleşmiş bir atardamar yüksek basıncı olayının gelişmesini engellemekten öteye gidemez. Daralma yalnızca böbrek ana atardamarında değil, kutup atardamarlarında da olabilir Kutup atardamarları böbrek atardamarlarından çıkıp böbreğin 2 kutbuna doğru giden damarlardır. Her kişide bulunmaz, hastaların yüzde 20′den azında bulunurlar.

 

İster böbrek atardamarı, ister kutup atardamarı daralması söz konusu olsun, teşhis atardamar filmi çekmeye ve radyoizotop incelemesine dayanır.

 

Erken teşhis, bazen etkili bir ameliyatla iyileşme sağlayabilir. Teşhiste geç kalınırsa, iyileşme değil, ancak biraz düzelme beklenebilir.

 

Bazı hastalardaysa, atardamar yüksek basıncı bir böbrek hastalığının klinik tablosunun bir parçasını oluşturur ve bu hastalığın ihtilatıdır.

 

İvegen börek iltihapları genellikle, atardamar yüksek basıncıyla birlikte bulunurlar; ama böbrek hastalığının iyileşmesiyle, atardamar yüksek basıncı da yiter.

 

Atardamar yüksek basıncı, bütün süreğen böbrek yumacıkları iltihaplarının az ya da çok geç bir evresinde belirir. Bu durumda, böbrek yetmezliğinin belirtisi olan bir ihtilattır.

 

Dakika filmli ilaçlı boşaltım sistemi filmi çekme ve fürosemit tarafından hızlandırılmış sidik bollaşmasıyla kanıtlanan tek yanlı böbrek hastalığında, ortalama yüzde 50 iyileşme sağlayan böbrek çıkarma ameliyatına başvurmak gerekir.

 

Bazı böbrek havuzcuğu ara dokusu iltihaplan da atardamar yüksek basıncına yol açarlar. Ama bunların rolü, atardamar yüksek basıncının ortaya çıkışını kolaylaştırmaktan öteye gitmez; çünkü bu gruptaki atardamar yüksek basınçlıların, ailelerinde de atardamar yüksek basıncı vardır. Olayın, her zaman kalıtımsal olan çok kistli böbrek hastalığındakiyle aynı olduğu sanılmaktadır.

 

Atardamar yüksek basınçlarının ortalama yüzde 6′sı böbrek atardamarlarındaki normallik ya da bozuklara bağlıdır; yüzde 10′dan çoğu da, atardamarlarla ilgili olmayan böbrek hastalıklarına bağlıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...