Jump to content

Kanseri Yenmek için Pollyanna Olmayın...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kanserli bir hastayı camfanus içine koyup, bütün sorunlardan kaçıramazsınız. Psikolog Şebnem Turhana göre; kanser hastaları Pollyannacılık oynamak zorunda değil!

 

Kanseri yenmek için sadece ilaçlar yeterli değil, psikolojiniz de çok önemli! Medical Park Bahçelievler Hastanesinden Psikolog Şebnem Turhan; kanser hastalarına ve yakınlarına kanserle psikolojik olarak savaşmak için taktikler verdi. Pozitif düşünmenin ve sürekli Pollyannacılık oynamanın hastalığın kabullenilmesini zorlaştırdığına dikkat çeken Şebnem Turhan, hastanın geçtiği psikolojik etapları şöyle sıraladı:

 

FARKLI ETAPLARI VAR

* İNANAMAZ: Kanser olduğunu öğrenen hastaların ilk tepkisi, “Bu, benim başıma gelemez” demek olur. İnkar dönemi uzun süren ve tedaviye yanaşmayan bir hastaya, mutlaka psikolojik müdahale yapılmalıdır.

 

* SUÇLAR: İnkârdan sonra öfke dönemi gelir. Hastada; hastalığa, doktora, sağlık personeline, sağlıklı kişilere ve yakınlarına karşı bir öfke oluşur. “Neden ben?” demeye başlar.

 

* ADAK ADAR: Bir süre sonra hasta isteklerinin yerine getirilmesi için pazarlık yapmaya başlar. İyileşmek için adak adar.

 

* DEPRESYONA GİRER: Hasta yapamadıklarını fark edince depresyona girer.

 

* KABULLENİR: Son aşama kabullenmedir. Bu evrede duygular yoktur, savaş bitmiş gibidir. Hasta bu evreye gelinceye dek öfkesini çıkarabilmiş ve yasını tutmuşsa, bu dönemi daha güçlü karşılar.

 

HERKESİN İŞİ ZOR!

Psikolog Şebnem Turhan, bu uzun süreçte hasta yakınlarına düşen görevler hakkında da şunları söyledi: “Hasta ve yakınları süreçle ilgili duygularını birbirlerinden gizlememeli, tedavi kararlarını paylaşmalıdır. Bu, hastalığa olan uyumu arttırır. Hasta yakınları hastayla konuşurken ona, Kafana takma geçer, Sen benden sağlamsın gibi gereksiz teselli sözleri etmemelidir. Hasta yakınları; hastayı eleştirmeden ve ayıplamadan dinlemelidir. Bu süreci kendi başlarına atlatamayacaklarını hissettikleri anda, uzmanlardan psikolojik destek isteyebilirler.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...