Jump to content

Şiddet...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şiddet: İnsanın doğasında mevcut bastırılmış bir davranış biçimi olan şiddet sözcüklerde sert, katı davranış; azarlamada ve cezalandırmada aşırı gitme; inandırma ve anlaşmaya varma yerine kaba kuvvet kullanma şeklinde tanımlanıyor.

 

Kendine Dönük Şiddet: İntihar, bedene zarar verici uygulamalar veya madde kullanımı

 

Kişilerarası Şiddet: Kadına, çocuğa, yaşlıya, arkadaşa yönelik şiddet,flört şiddeti, aile içi şiddet.

 

1.Duygusal ve sözel şiddet: Sevgi göstermeme, aşağılama, devamlı eleştirme, kıskançlık, reddetme, yalnızken ya da başkalarının yanında küçümseme, alay etme, ya da yaşamın keyfi olara kısıtlanmasına yönelik emirler, korkutma, sevdiği bir faaliyetten alıkoyma.

 

2.Fiziksel şiddet: Kişinin güç uygulayarak karşısındakini denetimi altına almasıdır. Dövme, tokatlama, ateşli ya da delici silahla yaralama, yakma.

 

3.Cinsel şiddet: Kadının rızası olmadan cinsel ilişkiye zorlanması.

 

4.Ekonomik şiddet: Kadının maddi varlığını onun rızası olmadan kullanma.

 

Ayrıca,

 

Organize Şiddet; Terör, politik şiddet, iktidara karşı şiddet.

 

Medya Şiddeti; intihar, saldırganlık, cinsel sapma, doğaüstü güçler, hoşgörüsüzlük, küfür, saygısızlık etmek gibi davranışlar medyatik etkinliklerle yaşamın doğal bir parçası olarak kabul edilebilmektedir.

 

Diğer Şiddet Şekilleri; Kan davası, sokak şiddeti, insan ve organ ticareti, okulda ve spor olaylarında şiddet.

 

Şiddete başvuran kişilerin genel özellikleri:

 

*

Kıskançlık ve yoğun kaybetme korkusu

*

Başkalarının davranışlarını kontrol etme isteği

*

İstekleri yerine gelmediğinde aşırı tepki

*

"Kendi ihtiyaçları, duyguları ve isteklerinin daha önemli olduğuna inanma

*

"Gerçekçi olmayan beklentiler

*

"Aşırı alınganlık

*

Düşük benlik saygısı (dışarıya karşı aşırı güvenli bir görünüm verebilirler, hatta buna kendileri de inanabilirler ama gerçekte olumsuz benlik algısına sahiptirler)

*

Sorunları için başkalarını suçlama eğilimi

*

Ani duygu değişimleri

*

Davranışlarının başkaları ( özellikle şiddet uyguladıkları kişiler) üzerindeki olumsuz etkilerini görmezden gelme ve kabul etmeme

*

Aile kurumu içindeki veya toplumdaki cinsiyet ayırımcılığı kalıplarından yararlanma

*

Şiddeti arttırabilecek diğer etkenlerden birine sahip olma: Alkol veya madde bağımlılığı, ruhsal rahatsızlıklar gibi.

 

Neler yapılabilir?

 

Araştırmalar şiddete ve saldırganlığa yönelik davranışların yaşamın erken dönemlerinde öğrenildiğini göstermektedir. Ancak, yine araştırmalar, çocukların duygularını şiddet kullanmadan ifade edebilmeleri için ailelerinin büyük yardımı olabileceğini de göstermektedir. Anne-babalar çocuklarının güven ve sevgi dolu bir evde yaşamalarını sağlayarak şiddeti azaltmada ve madde kullanımını önlemede önemli bir rol üstlenirler.

 

Kendisini güvencede hissedebilmesi ve diğerlerine güvenebilmesi için, her çocuğun anne-babasıyla ya da bir yetişkinle güçlü , sevecen bir ilişki, bir "bağ" kurabilmesi gerekir. Kendisine sevgi ve ilgi gösteren bir yetişkinle böyle bir bağ kuramayan bir çocuğun, düşmanlık duyguları içinde gelişmesi ve "zor" bir genç olması ihtimali vardır. Kendileriyle çok küçük yaşlardayken ilgilenilmiş çocuklar arasında , "sorunlu davranışları" olan gençlere daha az sayıda rastlanmaktadır.

 

Çocuklar genellikle taklit ederek öğrenirler. Ailelerinin değerleri, tutumları ve davranışlarının onlar üzerindeki etkisi büyüktür. Saygı, dürüstlük, ailemizden ve akrabalarımızdan gurur duymak gibi değerler, çocuklarımız için önemli bir güç ve güven kaynağıdır. Çocuğunuzun olumsuz arkadaş baskısı altında olduğu, şiddetin yoğun rastlandığı , madde kullanılan bir ortamda yaşadığı ya da davranış bozuklukları olan öğrencilerle aynı okullara gittiği durumlarda bu değerler özellikle önemlidir.

 

Anne-babalar bazen farkında olmadan şiddet dolu davranışları teşvik edebilirler. Örneğin bazı ebeveynler, erkek çocuklarının kavga etmeyi öğrenmeleri gerektiğini ileri sürerler. Çocuklarınıza anlaşmazlıklarını, tehdit, yumruk ya da silah kullanarak değil, sakin ve yerinde kullanılan sözcüklerle çözmelerini öğretin

 

Çocuklarınıza ceza vermek için onları itmek, kakmak, tokatlamak, vurmak ya da dayak atmak gibi davranışlar, onlara sorunlarını iterek, kakarak, vurup, çarparak çözmenin uygun olacağı; ceza vermeleri gerektiğinde onların da benzer şekilde cezalar verebilecekleri mesajını vermektedir.

 

Fiziksel cezalar istenmeyen davranışları ancak belli bir süre için durdurabilmektedirler. Hatta çocukların çok sert cezalara bile uyum yapabildiği bu nedenle de cezanın hiç bir etkisi kalmadığı bilinmektedir.

 

Oysa ki fiziksel olamayan disiplin yöntemleri çocukların duygularıyla daha kolay başaçıkmalarına yardımcı olmakta; sorunlarını şiddet-dışı yöntemlerle çözebilecekleri yolları öğretmektedir.

 

Evdeki şiddet çocuklar için korkutucu ve zararlıdır. Çocukların korku duymadan, sevgi içinde yaşayabilecekleri güvenli bir eve ihtiyaçları vardır. Evinde şiddete tanık olan çocukların, ileride mutlaka şiddet gösterecekleri söylenemese de karşılaştıkları sorunları şiddete başvurarak çözmeye "yatkın" olacakları söylenebilir.

 

Şiddet sadece fiziksel değildir. Sözlü ve tavırlı- davranışsal şiddet de söz konusudur. Eşine, çocuğuna, memuruna işçisine vs. sürekli bağıran, azarlayan birinin de yaptığı şiddettir.

 

Bazı insanlar sorunların çözümü için, yada bir yönetim, eğitim tarzı olarak şiddeti benimseyebiliyorlar.

 

Şiddetin en fazla görüldüğü yerlerin başında aile ortamı gelmektedir.Aile içi şiddete en fazla çocuklar sonra kadınlar maruz kalmaktadır.

 

Ebeveynler gerek birbirleriyle olan çatışmalarından doğan öfkeyi, gerekse günlük yaşamdaki streslerini en fazla çocuklarına yansıtmaktadırlar. Onlar savunmasız ve masum olduklarından ebeveynlerin en kolay hedefi olmaktadırlar.

 

GENÇLERİ ŞİDDETTEN VE MADDE KULLANIMINDAN KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

 

Her alanda gençlerin hedeflerinin olması sağlanmalı.

*Enerjilerini harcayabildikleri spor, kültür ve sanat etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri alanlar oluşturulmalı.

*Görsel ve yazılı basın araçlarının yayınlarında daha özenli davranılması sağlanmalı.

*Ailelerin bilinçli çocuk yetiştirme konusunda sağlıklı bilgi, tutum ve davranış geliştirmeleri sağlanmalıdır.

 

Doç. Dr. Nesrin DİLBAZ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Şiddet Mağduru 300 Kadın Kimlik Değiştirdi

   Şiddet mağduru 300 kadın kimlik değiştirdi Şiddete uğrayan kadınlar için ‘sığınma evleri’ gibi önlemler alınsa da kadınlar erkek şiddetinden kurtulmanın en iyi yolu olarak ‘kimlik değiştirme’yi görüyor. 2013’te kimlik değiştiren kadın sayısı 40’ken, bu yıl rakam 300’e ulaştı.     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de şiddet gören kadınların çoğu kimliklerinin tamamen değiştirilmesini istiyor. Bu şekilde izlerini kaybettiren kadınla

   , Yer: Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Hakları

  • Hiddet, Şiddet Şer Tarafıdır

   Asla... Gözelerin kararmasın Anlamalısın ki kararan gözler değildir Aklın  Düğümlenmesi, kalbin  katılaşması ve hırsın hıncın zafiyetidir Akıl  Ancak sağlıklı düşünürse Ve bunun için bilgi ve tecrübeyi edinirse Sabır  Ve teenniyi Her bakımdan samimiyetle hasrederse... Zan ve  Asabiyetten  Mümkün oldukça arınmaya  Azmederse cehaletin hükümranlığını tanıma yandır Mustafa Cilasun

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Şiddet Yasnında

   Gel... Ağlama Diyemem ben sana Yapılan haksızlığa şahit olunca Neden horlanan kadındır, aklım, iz'anım bir alsa İşte o zaman inanamam karşıma çıkan ve konuşan her insana Ehliyet ve emanet hak katındandır, mizana uzanan bir hesaptır, haydi sor inandığını söyleyen adama Sen hep sessiz kalınca, kaderim diye inanınca, anlamayı, araştırmayı, taklitten kurtulmak için yüreğini ortaya koyacak bilgin olmayınca Hayat senin için acı ve cefa, lakin bu senin hakkın değil, bahtın değil

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Erkek Öğrencilerde Şiddet Eğilimi, Kızlarda Umutsuzluk Hakim...

   Erkek öğrencilerde şiddet eğilimi, kızlarda umutsuzluk hakim     2013 yılında başlayan ‘Ben Ergenim’ projesinde sona gelindi. Projeye katılan öğrencilerde ilk başlarda şiddet ve umutsuzluk hakimdi. Üç yılın sonunda ise motivasyonlarının arttığı görüldü   'Ben Ergenim' projesi, gençlerin kendilerini ve ergenlik dönemini tanımaları, duygu farkındalığı kazanmaları, öfke yönetimini öğrenerek şiddet döngüsünü kırmaları, çocuk hakları konusunda bilgi sahibi olmaları ve kendi geleceklerine dair

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Sağlık Çalışanları Şiddet Gördüklerinde Bu Numarayı Arayacak...

   Sağlık çalışanları şiddet gördüklerinde bu numarayı arayacak     Sağlık-Sen İzmir 2 No'lu Şubesi, sağlık çalışanlarının şiddet gördüklerinde, sorun yaşadıklarında ya da bilgi almak istediklerinde 7 gün 24 saat arayabilecekleri danışman hattı kurdu.   Sağlık-Sen İzmir 2 No'lu Şubesi, sağlık çalışanlarının şiddet gördüklerinde, sorun yaşadıklarında ya da bilgi almak istediklerinde 7 gün 24 arayabilecekleri danışman hattı kurdu.   WHATSAPP ÜZERİNDEN DE ULAŞILABİLECEK Sağlık çalışanlarının

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...