Jump to content

Çocuklar Sanal Dünyada Özgüvenini Yitiriyor


кυвiŁαу
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=1]Çocuklar sanal dünyada özgüvenini yitiriyor[/h]

[h=2]Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin "Sanal ortamda özgüvenini kaybeden çocuk eleştirel ve yaratıcı düşünemez" dedi[/h]

fft2mm2287753.jpg

 

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Osman Engin insanların çevreye uyum sürecinde doğumundan ölüme kadar ihtiyaç duyduğu bilgileri elde etmeye çalıştığını söyledi.

Kişiliğini oluşturma evresinde ailesi ve çevresinden destek alamayan çocuğun sosyal paylaşım sitelerine yöneldiğini vurgulayan Engin, "Sosyal paylaşım sitelerinden çevre edinen çocuğun arkadaşları da sanal oluyor. Bu ortamda farklı kimliğe bürünen çocuk, çoğu zaman hayali kişilerle iletişim kuruyor ve kişiliğini yansıtamıyor" diye konuştu.

 

 

'ELEŞTİREL VE YARATICI DÜŞÜNEMEZ'

Sosyal paylaşım sitelerinin çocuğun eleştirel ve yaratıcı düşünmesini engellediğine dikkati çeken Engin, şunları kaydetti:

"Çocuk, kendi yerine daha göz alıcı kişinin fotoğrafını internet sitesine koyuyor. Bu durum farklı kişilik ortaya çıkarır. Kendini sanal dünyada başka, gerçek hayatta başka gösterir. Sağlıklı bir iletişim kurulamaz. Kendi kimliğini ortaya koyamadığı için kişiliğini de törpüler. Bir kıyafet alırken beğenemez, karar verebilme iradesine ortaya koyamaz. Sosyal hayatta başkalarına bağlı yaşadığı için hayatını kendi dışındaki merkezlerin etrafında sürdürür. Sanal ortamda özgüvenini kaybeden çocuk, eleştirel ve yaratıcı düşünemez."

 

 

Kaynak : Çocuklar sanal dünyada özgüvenini yitiriyor - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...