Jump to content

Zenginlik ve Fakirlikle İmtihan Ediliyoruz


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çevremizdeki çoğu insanın yaşadıkları problemleri, sıkıntıları, hastalıkları yani genel olarak olumsuz olarak gördükleri hemen her şeyi çok fazla kafalarına taktıklarına, büyüttüklerine şahit oluyoruz. Bu insanların pek çoğuna sorsanız yaşadığı problem veya sıkıntılar dünyanın en büyük problemleri nerdeyse. Üstelik bu kişilerin pek çoğu da inançlı, Allah’a ve ahirete inanan, müslüman olduğunu söyleyen kişiler.

Hâlbuki Kuran’a ve Allah’ın daha önce indirdiği dinlere göre de bu dünyadaki her şey gelip geçici. Bunların gelip geçici olması, dünya hayatının kısa olması bir yana; bu dünyada yaşamış olan bütün insanların, inanan – inanmayan, zengin – fakir, kadın – erkek ayrımı yapılmadan sürekli imtihan edildiği de dinlerin bir gerçeği.

Ancak inananların bile büyük kısmı aslında bu gerçeğin pek farkında değil. Çünkü dini sadece gözle görülebilir bazı eylemleri yapmak olarak anlaşılan emir ve yine gözle görülebilir bazı eylemlerden sakınmak olarak anlaşılan yasaklardan ibaret sanıyorlar.

Oysa Allah’ın bize Kuran’da anlattığı dine göre bir müslüman bütün hayatını Allah rızasına adaması gerektiği için din hayatımızın bütününe nüfuz ediyor. Yani iş namaz kılmak, oruç tutmak veya hırsızlık yapmamak, adam öldürmemekle bitmiyor. Ya da imtihanlar sadece bunlardan ibaret değil.

Zenginlikle, fakirlikle de imtihan ediliyoruz. Zengin kişi sahip olduğu para için ne kadar şükrediyor Allah’a ve bunun ne kadarını Allah rızası için harcıyor?

Fakir kişi acaba zengin olmak için yanlış yollara sapıyor mu ya da fakir olduğu için Allah’a isyan noktasına geliyor mu?

Yoksa sahip olduğu kadarını da verenin Allah olduğunun idrakine varıp, kendinden daha fakir olanların durumunu düşünüp Allah’a şükran duyuyor mu? Benzer şekilde bir müslüman annesi, babası ya da bir yakını öldüğünde nasıl bir tepki veriyor?

Metanetle karşılayıp, yaşamı veren Allah olduğu gibi ölümün de gelmesini doğal mı karşılıyor yoksa Allah’a isyan mı ediyor?

Bu gibi örneklerin onlarcasını hatta yüzlercesini vermek mümkündür. Zira Allah hepimize farklı farklı hayatlar sunarken, farklı farklı da imtihanlar sunuyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus imtihan olduğu aklımıza gelmeyecek bir şeyin aslında Allah’ın imtihanı olabileceğidir. Bu durumları kaçırmamanın yolu da Allah’ı çok anmak, yanlışa sapmamak için tetikte bulunmak ve Kuran’ı anlayarak, üzerine düşünerek çokça okumaktır.

Diğer bir önemli husus da bahsettiğimiz zorluklardan ve Allah’ın hepimizi sürekli imtihan ediyor olmasından hareketle şunu unutmamaktır:

Zorluklar, sıkıntılar olacaktır. Bu dünyaya, Allah’ın ölümden sonraki hayatta inanan, sevdiği kullarına vaat ettiği cenneti yaşamaya değil cenneti hak etmeye geldik.

26

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çevremizdeki çoğu insanın yaşadıkları problemleri,sıkıntıları,hastalıkları yani genel olarak olumsuz olarak gördükleri hemen her şeyi çok fazla kafalarına taktıklarına,büyüttüklerine şahit oluyoruz.Bu insanların pek çoğuna sorsanız yaşadığı problem veya sıkıntılar dünyanın en büyük problemleri nerdeyse.Üstelik bu kişilerin pek çoğu da inançlı,Allah’a ve ahirete inanan,müslüman olduğunu söyleyen kişiler.

 

 

22 yaşında,stajyer olarak çalıştığı bir fabrikada elektrik akımına kapılması neticesinde sol kolu ve sağ bacağını dirsek altından kaybeden bir gencin imtihanı kafaya takılmayacak küçük bir problem mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 yaşında,stajyer olarak çalıştığı bir fabrikada elektrik akımına kapılması neticesinde sol kolu ve sağ bacağını dirsek altından kaybeden bir gencin imtihanı kafaya takılmayacak küçük bir problem mi ?

 

benim bir yabanci uyruklu komsum var aynen yazdigin gibi cocukken ülkesinde elektrik teline elleriyle tutmus ve neticede buraya akrabasi tedavi icin getirmis ve suan iki kol dirseklerinden üst kolu var alt kolu ve elleri itibariyla yok ama suan görseniz kollarina iki demirden yapilmis özel tutmali ellerini takiyor ve Allah ne hikmetse sahane araba kullaniyor hem de parka girip cikiyor bir cocuk futbol teknik yönetmenligini yapiyor ayrica gece kafe isletiyor, belki biz bu tür insanlari ah vah digerek sinir koyuyoruz ama Allah onlara ne hizmetler sunuyor Allah bir taraftan kuldan alinca bir taraftan veriyor hikmeti bu olsa gerek..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...