Jump to content

Kabuslardan Kaçmak İçin Bunları Yapın...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uzun ve deliksiz uykunun düşmanı kabuslarla vedalaşmak o kadar da zor değil. İşte yöntemleri..

 

Uzun ve deliksiz bir uykunun düşmanı olan kabuslarla vedalaşmak o kadar da zor değil. Uzmanların bunun için bazı önerileri var.

 

Psikologlara göre, kronikleşmiş kabuslardan basit yöntemlerle kurtulmak mümkün.

 

Frankfurt Goethe Üniversitesi’nden Psikolog Charlotte Wesslau, hastalarına ‘kabuslarının hikayesini yeniden yazmayı’ öğrettiklerini söylüyor.

 

Almanya’da halkın yüzde beşi düzenli olarak kabus görmekten şikayetçi. Bu kişiler, altı ay boyunca haftada en az bir kez çok kötü rüya görüp uyanmaktan ve bunun da çarpıntı, mide bulantısı, titreme gibi fiziksel etkilerini hissetmekten yakınıyor. Wesslau, “Sık sık rüyalarında ya kendi hayatlarının ya da yakınlarından birinin hayatının tehlikede olduğunu görüyorlar. Sıkışmış, çaresiz ve savunmasız olduklarını hissediyorlar” şeklinde konuşuyor.

 

Uzmanlara göre, travmatik olaylar, fiziksel bir rahatsızlık ya da aşırı stres kabuslara neden olabiliyor. Ancak neden bir kişi bu tür olaylara kabuslarla tepki verirken, diğerinin vermediği ise şu ana kadar yanıtı bulunamamış bir soru. Varsayımlardan biri, kabus gören kişilerin, negatif duyguları bastırma eğilimi içinde olması. Gündelik hayatta bastırılan negatif duyguların, rüyalarda ortaya çıktığı düşünülüyor.

 

Frankfurt Üniversitesi uzmanları şu günlerde iki tedavi yöntemini içeren bir terapi üzerinde çalışıyor: Yüzleşme ve yeniden yorumlama. Psikolog Wesslau, bu tedavide “Rüyanın olumsuz içeriğinin, olumlu şekilde yeniden yorumlandığına” dikkat çekiyor. Uzman, kabuslardan yakınan kişilerin hikayeleri zihinlerinde yeniden yazıp yorumlaması ve kendileri için ruhsal bir yük olmaktan çıkarması gerektiğini kaydediyor. Olumlu yorumlanmış hikaye her gün zihinde canlandırılıyor ve böylece kabusta görülen olayla ilgili yeni bir hafıza oluşturulmuş oluyor. Tedaviye katılan 40 kişi şu ana kadar başarılı sonuçlar elde etmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...