Jump to content

Kaşıntılı Deri Hastalıkları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Ürtiker dermatologlara en sık başvurulan cilt hastalıklarından biridir.Halk arasında kurdeşen olarak da bilinmektedir.Hasta deride yoğun şişlik kızarıklık kaşıntı şikayetleriyle başvurur.Görüntü hastayı ve çevresindekileri korkutur ve genelde panik içindedirler.Hastalığın pekçok sebebleri vardır.Bu yüzden yoğun bir araştırma yapılır.

 

Hastalıkta psikolojik sorunlar önemli bir rol oynar.Kesin tedavi için temel neden bulunmalıdır.Aksi taktirde hastalık terarlayacaktır.Mevcut ilaçlar o anki şikayetleri rahatlatmak içindir hastalar derideki döküntülere bakarak telaşlansa da dilde gözlerde şişlik olması nefes darlığının olup olmaması hastalığın açiliyeti acısından önemli kriterlerdir.

 

Bu yüzden hastalar mevcut tektük döküntüler için hastalığım iyileşmedi diye telaşlanmamalıdır. Aksine dilde büyüme gözlerde kapanma nefes darlığı karın ağrıları olması durumunda derhal cildiye uzmanına başvurmalıdır.

 

Benim hastalarımda rastladığım en sık neden sıkıntı ve stres en önemli sebebler arasında gelmektedir. Bunun yanında vücuttaki en küçük enfeksiyon odağı varlığı dahi araştırılmalıdır.Hormonal dengesizlikler, metabolik hastalıklar, kollojen doku hastalıkları diğer nedenler arasındadır.

 

Tüm bunlar araştırıldıktan sonra çevresel faktörler değerlendirilmeli kişide hassasiyet yapan tüm nedenler göz önunde tutulmalıdır.

 

Uzm. Dr. Göknur TARIM

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...