Jump to content

Sağlıklı Hamilelik İçin 14 Püf Nokta...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

40 yaş ve üzeri anne adayları, Sağlıklı bir gebelik geçirmek adına bazı önlemler almak zorunda... Doç. Dr. İbrahim Bildiriciˊnin sorunsuz hamilelik için tavsiyeleri:

 

Hamileliklerin çoğu sorunsuz sonuçlansa da, bazı durumlarda anne veya bebekte çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor...

 

Özellikle de anne adayları 40 yaş ve üzerindeyse! Hamilelik öncesinden başlayarak iyi bir takip ve yaşam alışkanlıklarında alınacak bazı önlemler; ileri yaştaki anne adaylarının sağlıklı doğum yapma şansını yükseltiyor.

 

Doç. Dr. İbrahim Bildirici, ileri yaştaki anne adaylarının sağlıklı bir gebelik için dikkat etmeleri gereken püf noktaları anlattı.

 

DOKTORA DANIŞIN RİSKLERİ AZALTIN

Hamile kalmadan önce olası riskleri azaltmak için mutlaka uzman bir doktora başvurarak ˊgebelik öncesi danışmanlıkˊ alın. Bu danışmanlıkta; kronik bir hastalığınız varsa tedavi edilmesi, aşılarınızın tamamlanması, hamilelik sürecinde neler yapılması ve nelerden kaçınılması gerektiği konusunda bilgilenirsiniz.

 

GEBELİK SÜRESİNCE SİGARA İÇMEYİN

Erken Su gelmesi, bebeğin eşinin erken ayrılması, bebeğin eşinin rahim ağzına yerleşmesi, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, ölü doğum ve ani bebek ölümü gibi pek çok ciddi sorun sigaradan kaynaklanabilir. Bu nedenle, hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kesinlikle sigara kullanmayın.

 

BEBEĞİN SAĞLIĞI İÇİN Alkol KULLANMAYIN

Alkol, anne karnındaki bebeğe hamileliğin her safhasında zarar verebiliyor. Hamilelik sırasında alkol tüketmek, bebekte ciddi zeka ve davranış bozukluklarına yol açabiliyor. Alkol alan annelerin bebeklerinde ˊfetal alkol sendromuˊ olarak adlandırılan, kafa çevresinde küçüklük, büyüme geriliği, yüz anormallikleri ve zeka geriliğiyle seyreden bir sendrom görülebiliyor.

 

EN UFAK BİR AĞRIDA İLACA SARILMAYIN

Hamile kalmadan önce, doktorunuzu kullandığınız ilaçlar konusunda bilgilendirin. Doktorunuz bu ilaçların hamilelik için güvenli olup olmadığını ve yan etki potansiyellerini değerlendirecektir.

 

Doktorunuz önermedikçe hiçbir ilaç içmeyin. Özellikle bazı epilepsi ilaçları, kan sulandırıcılar, bazı Hipertansiyon ve akne ilaçları, doğumsal anomali oluşturma potansiyeli taşıyor.

 

AŞILARINIZI YAPTIRIN SONRA HAMİLE KALIN

Kızamıkçık (Rubella) geçirdiğinizi hatırlamıyorsanız suçiçeği (Varicella) için test yaptırın ve eğer bağışıklığınız yoksa aşılarınızı tamamladıktan en az bir, tercihen üç Ay sonra hamile kalın. Tetanos aşısı hamilelik öncesinde de hamilelik sırasında da yapılabiliyor. Hepatit B bulaşma riski varsa, doktorunuz aşı yaptırmanızı önerecektir.

 

HAMİLE KALMADAN FOLİK ASİT KULLANIN

Hamile kalmadan en az bir ay önce, Günde 0.4 miligram (400 mikrogram) folik Asit içeren vitamine başlayın ve üç ay boyunca düzenli olarak kullanın. Folik asit takviyesi, bebeğin kafa kemiklerinin gelişmemesi gibi riskleri ciddi oranda düşürüyor.

 

KALSİYUM VE DEMİR ALIN

Hamile kaldıktan sonra günde 1000-1500 miligram kalsiyum desteği kullanın. Bebeğin iskelet gelişimi için de kalsiyum çok önemli bir mineraldir. Ayrıca üç ayın sonunda bulantılarınız azalınca, günde 30 miligram demir almanız; hamileliğinizde Demir Eksikliğianemisi riskini azaltacaktır.

 

SICAK ORTAMLAR VE AĞIR EGZERSİZ YASAK

Hamileliğin ilk üç ayında vücut sıcaklığındaki ciddi artış (hipertermi), doğumsal anomali riskini artırabiliyor. Bu nedenle sauna ve kaplıca gibi Sıcak ortamlara girmekten sakının. ağırlık kaldırmaya dayalı egzersizler ve düşme riski olan binicilik gibi sporlardan uzak durun.

 

CİNSEL HASTALIK TESTLERİNİ YAPTIRIN

Hamile kalmadan önce, erken doğuma yol açabilen klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik testlerinizi yaptırın. Kızamıkçık ve su çiçeği bağışıklığınızı da test ettirin. Eğer bağışık değilseniz, hamilelikten üç ay öncesinde aşınızı yaptırın.

 

NE ÇOK ZAYIF NE DE AŞIRI KİLOLU OLUN

Modern dünyanın önde gelen sorunlarından biri olan obezite; zor doğuma ve artan cerrahi risklere kadar uzanan pek çok soruna yol açabiliyor. Aşırı zayıflık da erken doğum riskinde artışa ve düşük doğum ağırlığına neden olabiliyor. Dolayısıyla hamile kalmadan önce, beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde ideal kilonuza ulaşmayı ihmal etmeyin. Ne çok zayıf ne de aşırı şişman olarak hamile kalmaya çalışın.

 

AİLENİZDE KALITSAL HASTALIK VARSA GENETİK TARAMA ŞART

Ailenizde Kansızlık, kistik fibrosis, muskuler distrofi gibi genetik hastalıklar varsa, bunlar için taşıyıcı olup olmadığınıza baktırın. Riskli durumlarda, hamilelik sırasında karnınızdaki bebek de test edilerek hasta olup olmadığı anlaşılabiliyor.

 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI GÖZARDI EDİLEMEZ

Dişlerdeki çürükler, erken doğum gibi ciddi sorunlara zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle gerek hamilelik öncesinde gerekse hamilelik sırasında çürük dişlerinizi mutlaka tedavi ettirin. ağız hijyenine özen gösterin.

 

KEDİSİ OLANLARA TOKSOPLAZMA TESTİ

Kediniz varsa ˊtoksoplazmosisˊ için bağışıklığınızın olup olmadığını test ettirin. Çiğ köfte yememek, pişmemiş ete çıplak elle temas etmemek de toksoplazmaya karşı alınacak önlemler arasındadır.

 

YAPAY TATLANDIRICI VE KAFEİNİ AZALTIN

Vejetaryen beslenme tarzı, hamilelikte B12 ve D vitamini, kalsiyum ile riboflavin açısından yetersiz kalıyor. Bu yüzden dengeli beslenin.

 

Yapay tatlandırıcı ve kafeini azaltın. Çünkü yapay tatlandırıcıların güvenilirliği henüz kanıtlanmadı. Kafeinin fazla alımı da, düşük doğum ağırlığına yol açabiliyor.

 

Cıvalı balıkları yemeyin... Kılıç gibi cıva miktarı fazla olabilecek balıklardan kaçının. Karides, somon, sazan gibi cıva açısından pek riski olmayan deniz ürünlerini haftada 1-2 kez tüketin. Deniz ürünleri, Omega-3 yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...