Jump to content

Klavyeye Değil Toprağa Bassın...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Edirne Trakya Üniversitesi ıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, "Çocukların gün içerisinde en azından birkaç saat için dışarı çıkmalarına imkan yaratamazsak, obezite ile mücadele açısından bir gol yemiş oluruz" dedi.

 

Modern çağın getirdiği pek çok teknolojik imkanın çocukların fiziksel aktivite yapmalarının önündeki en büyük engel olduğunu anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

 

"Geçmiş yıllara kıyasla çocuklar gün geçtikçe teknoloji bombardımanına maruz kalıyor. Her gün yeni bir teknoloji, insanı adeta kendine bağlıyor, böyle olunca da çocuklar dışarı çıkmadan eğlenebiliyorlar. Ancak bu eğlenme sosyallikten uzak sanal bir şekilde gerçekleşiyor. Çocukların birlikte hareket etmeleri ve kontrollü bir ortamda bu aktiviteleri yapmaları önemlidir, aksi taktirde onları evde televizyonun başında tutsak hale getiriyoruz."

 

ÖZGÜVENLERİ GELİŞİR

 

Evde eğlenmeyi seçen, hatta arkadaşlarıyla sanal ortamlarda iletişim kuran çocukların fiziksel aktiviteye zaman ayıramadıklarını vurgulayan Öztürk, bu durumun "obeziteye davetiye çıkardığını" ifade etti.

 

Prof.Dr. Öztürk, şunları kaydetti: "Çocuğun ev içerisinde hareketleri kısıtlanıyor. Genelde bir şeyler atıştırma ve sonra televizyon seyretme eğiliminde oluyorlar. Halbuki oksijen alması, hava değişimi yaşaması, vücudunun güneş görmesi gerekli. Yaz sıcakları başlamadan önce çocukların cildinin 10-15 dakika güneş görmesi bile kemik gelişimi açısından önemli."

 

Park ve bahçelerde, güvenli alanlarda çocukların mutlaka akranlarıyla birebir iletişim kurarak etkinliklerde bulunmasının fiziksel gelişime katkı sağladığına dikkati çeken Levent Öztürk, "Park ve bahçelerde yaşıtlarıyla oynamaları, sosyalleşmeleri açısından da avantaj sağlar. İletişimleri artar, öz güvenleri, kendilerini anlatabilme yetenekleri gelişir. Bu yüzden her anne baba buna mutlaka dikkat etmeli. Özetle çocuğunuz klavyeye değil toprağa basmalı" diye konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...