Jump to content

Mutfak Halısı Ne Renk Olmalı?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mutfak zeminleri kolay silinen ve sık sık ıslanmasına, yağlı, asitli veya renk bırakan yiyecek maddeleri dökülmesine rağmen bozulmayan, leke tutmayan bir malzeme ile döşenmelidir. Bu tip bir zemin hangisi olabilir diye düşündüğümüze ilk akla gelen, yer karolarıdır. Bununla birlikte ahşap, seramik ya da doğal taş mutfak zeminleri çıplak bırakılmaz ve genellikle bir mutfak halısı ile zeminin soğuğu ve sertliği kırılır. Mutfak halısının rengi ise, mutfağın dekorasyonunu tamamlayan ve mutfağa stil katan önemli bir etkendir.

 

kirmizi-mutfak-halisi.jpg

Nasıl Bir Mutfak Halısı Almalı?

 

Mutfak halısı seçerken kolay süpürülen, kiri en az gösteren ve makinede yıkanabilen bir ürün seçilmesi, mutfak zemini gibi çok çabuk kirlenen bir yüzey için halı seçerken önemlidir. Örneğin uzun tüylü halılar kullanışsız olacaktır. İpliklerin arasına giren kırıntılarla uğraşmak istemezsiniz. Ayrıca halının zeminde sağlam durması ve her adımda kaymaması önemlidir. Sürekli yer değiştiren ve size düşme tehlikesi yaşatacak bir ürünün kullanımı pratik olmayacaktır. Kaymaz tabanlı halıları değerlendirebilirsiniz.

beyaz-mutfaklar.jpg

 

Mutfak Halısını Nereye Sermeli?

 

Mutfakta masa altına halı sermek, görünüm açısından tamamlayıcı ve doğru dursa da, iş temizliğe gelince zorluk çıkarabilir. Mutfak halısı mutfağın tüm zeminini kaplarsa, kullanışlı olmayacaktır. Mutfaklarda halının en çok, mutfak tezgahı önüne serildiğine şahit oluruz. Bu da gayet mantıklı çünkü mutfakta en çok tezgah başında zaman geçiririz. Mutfak tezgahı önüne serilecek yolluklar hem kullanışlı hem de şık durur.

sicak-desenler2.jpg

Mutfak Halısı Renk Seçimi

 

Mutfak halısı renginin ne olacağı, mutfak dekorasyonu açısından önemli bir karardır.

 

 • Sade renklerin kullanıldığı bir mutfak renkli bir halı ile canlanır, daha sıcak olur.

 

 • Kahverengi mutfak dolaplarına uygun bir halı arıyorsanız ve renkli olsun istemiyorsanız, dolapların rengine uygun yine kahverengi tonlarında, bej, sütlü kahve gibi nötr renklerde bir halı seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, halı ile dolabın aynı kahverengi ailesinden olmasıdır. Örneğin dolaplarınız kahverengi ama nasıl bir kahverengi? İçinde yeşil mi var, turuncu mu var, griye mi kaçıyor, sarımsı mı? Halınızın kahverengisi de bu tonda olursa, dolaplarla yan yana uyumlu olurlar.

 

 • Kırmızı ve turuncu gibi sıcak renk tonları, çelik benzeri sert malzemenin ve siyah ya da gri gibi maskülen renklerin hakim olduğu mutfakları yumuşatır, dengeler.

 

 • Kilim ya da klasik desenli halılar, mutfağa davetkar bir hava ve yaşanmışlık katar.

 

 • Koyu renk zeminlerde, zeminden daha açık tonda bir halı kullanılarak, mutfağın koyuluğu alınır ve mekan biraz daha ferahlar.

 

 • Mutfak halısı mutfak dolap kapaklarının rengi ile eşleşebilir ya da mutfakta kullanılan perde, sandalye minderi, mutfak aletleri gibi kalıcı aksesuarların veya duvar fayanslarının rengi ile uyumlu olabilir. Örneğin mor mutfak dolapları lila renkli bir mutfak halısıyla kullanılabileceği gibi, moru tamamlayan sarı ya da yeşil renkte halılar da kullanılabilir.

 

 • Mutfağa hakim olan renge zıt bir renkte halı seçerek, kontrast yaratabilir ve mutfağa halı ile çarpıcı bir görünüm verebilirsiniz.

 

 • Renkli mutfak dolaplarınız varsa ve halınızın sade bir renk olmasını istiyorsanız, bej tonlarında veya siyah beyaz bir halı kullanabilirsiniz.

 

 • Mutfakta kullandığınız halının göze çarpmamasını istiyorsanız, zemin renginin birkaç ton açığını veya koyusunu, halı rengi olarak kullanabilirsiniz.

 

 • Siyah beyaz halılar modern görünür ve hemen her renkte mutfağa yakışır. Mutfağa farklı bir hava katar. Aynı şekilde çizgili desenli halılar da mutfağa yakışan, modern ve şık bir hava katan modellerdir.

 

 • Mutfak gözünüze sönük veya sıkıcı görünüyorsa, deseniyle göze çarpan bir halı, mutfağınıza gereken enerjiyi katabilir.

 

Kahverengi dolaplarla kahverengi yolluklar uyumlu olur.

 

kahverengi-yolluklar.jpg

 

Kahverengi yeşil uyumu, kararsız kaldığınızda iyi bir seçim olabilir.

kahverengi-yesil-uyumu.jpg

 

Geleneksel mutfaklara klasik desenli yolluklar yakışabilir.

klasik-desen-yolluk.jpg

 

Kilimler mutfakları sıcak bir mekana dönüştürebilir.

kilim-mutfak.jpg

 

Mutfak halısı sıcak renklerde tercih edilirse mutfağa enerji katar.

mutfak-halisi.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
 • Yeni Oluştur...