Jump to content

Şövalye Adası (Meğri Adası)


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Fethiye körfezinin tam karşısında duran Şövalye Adası geçmiş tarihte Fethiye’nin eski isimlerinden olan Meğri Adası olarak anılır ve bilinirdi. Bugün Şövalye Adası olarak bildiğimiz ada 2012 yılında İngiltere’nin en çok okunan ve prestijli gazetesi The Times tarafından Türkiye’nin gizli cennetleri arasında gösterildi.

 

%C5%9Fovalye%20adas%C4%B1.jpg

Fethiye körfezinin tam karşısında duran Şövalye Adası geçmiş tarihte Fethiye’nin eski isimlerinden olan Meğri Adası olarak anılır ve bilinirdi. Bugün Şövalye Adası olarak bildiğimiz ada 2012 yılında İngiltere’nin en çok okunan ve prestijli gazetesi The Times tarafından Türkiye’nin gizli cennetleri arasında gösterildi.

 

Şövalye Adası Fethiye körfezinin kapısı görevini yapmaktadır. Körfezi büyük dalgalardan kurumakla beraber körfeze apayrı bir güzellik katmaktadır. Şövalye Adası’nın doğusunda upuzun Çalış plajı komşuluk etmektedir, kuzeyinde Akdeniz’in o muhteşem güzellikleri güneyinde ise Fethiye komşusudur.

 

sovalyeisland_mosaics.jpg

Bizler böyle yerleri sevmediğimizden midir yoksa ilgimizi mi çekmiyor bilenmiyorum ama yabancılar Şövalye Adasını çok beğenmekte hatta defalarca gelen turistleri biliyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi The Times gazetesinin burası cennet olarak göstermesi sanırım bunun en büyük kanıtıdır.

 

Tarihte Şövalye Adası Fethiye’nin dünyaya açılan kapısı olarak bilinirdi. Bildiğimiz gibi Fethiye ovasının etrafı yüksek dağlarla çevrili ve tek çıkış kapısı Fethiye körfeziydi. Bugün Fethiye’ye gelen kara yolları dahi dağlardan kıvrıla kıvrıla gelmektedir. Askere gidecek Meğri halkı karadan ulaşımın çok zor olmasından olmalı ki buradan Fethiye körfezinden gemilerle giderlermiş.

 

Açık denizlerden gelecek olası büyük dalgalara kalkanlık yapan Şövalye Adası hala bu unvanını korumaktadır.

 

Yapılan araştırmalarda orta çıkan bazı bilgiler Şövalye Adasının jeolojik dönemde ana karanın bir parçası olduğu ve zamanla Oyuktepe yarımadasından koparak bugün ki konumunu aldığı bilinmektedir. Ada üzerinde bulunan iki küçük tepenin birisi olan Zeytinli tepenin etrafından hala günümüzde kalan bir metre kalınlığında yaklaşık üç metre yüksekliğinde sur kalıntıları vardır.

 

Ada 1970 yılında imara açılmıştır. Bugün Şövalye Adası Fethiye’nin 1. Karagözler mahallesine bağlıdır. Şövalye Adasına elektrik ve su çalış plajı tarafından ve denizin altından ulaştırılmaktadır. İmara açılmasından sonra inşa edilen yaklaşık 70 civarı yazlık bulunuyor. Kış aylarında nüfus yok denecek kadar iken yaz aylarından hayli kalabalık olmakta.

 

Şövalye Adasına Fethiye ve Çalış’dan kalkan teknelerle ulaşmak mümkün yolculuk süresi Çalış plajından 10-15 dakika sürmektedir.

 

Özer UTKU

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...