Jump to content

Şahinderesi Kanyonu


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

En zorlu yürüyüş parkurlarından birisi Kazdağlarında bulunan Şahinderesi olduğunu bilmenizde fayda var. Şahinderesi Altınoluk’u oksijeni ile besleyen aynı zamanda kanyonun kenarlarında çok çeşitli bitkilerin hayat bulmasını sağlamaktadır.

 

2683285288_42a85b452d.jpg

 

a70a53bf-1c15-4327-a642-2677647b1bb7.jpg

 

Şahin deresi Kazdağılarından almış olduğu tertemiz çam kokulu havayı Altınoluk ovasına dağıtırken aynı zamanda denizden almış olduğu iyotlu havayı dağlara doğru taşımakta olup doğal bir hava dolaşımı yapmaktadır. Kısacası Şahinderesi Altınoluk’un bacası gibidir. Bu hava dolaşımından olmalı ki etrafı şifalı otlar ve yüzlerce farklı türde hayvanlara yaşam imkânı sunmaktadır. Kanyonun uzunluğu 27 km yüksekliği ise 600 metrelere kadar çıkmaktadır.

 

Şahinderesi kanyonunda trekking için gelmek isteyen doğa severlere tavsiyemiz bu bölgede rehbersiz gezi yapmak oldukça tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca 27 km uzunluğundaki kanyonun 25kmlik kısmına Orman Müdürlüğünden izin almak gerekmektedir. Araç ile bu alana girmek isteyenlerin 4x4 araçlar ile devam etmeleri gerekmektedir nedeni ise yolun çok bozuk ve toprak olmasındandır.

 

Geziniz sırasında sizlere tavsiyem kekik kokulu sularda yüzmeniz suyun kireçsiz olmasından olmalı ki hemen birkaç dakika içersinde kurumaktadır. Yinede yanınızda havlu, mayo bulundurmanız da fayda var. Yüzmek için en ideal yerlerin “Dereçatı” ve “Naneli pınar” olabileceğini bildirmek isterim.

 

Şahinderesi geziniz sırasında fotoğraf makineniz kesinlikle yanınızda olmalı, ayrıca sırt çantanızda yiyecek, içecek bulundurmanızda fayda olduğunu düşünmekteyim. Tertemiz havası, pırıl pırıl akan suları ile huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız Altınoluk sizin için ideal bir yer olacaktır eğer doğa benim için herşeyden önemli diyorsanız sırt çantanızı alın ve doğru Şahinderesi kanyonuna yürüyün.

 

Özer UTKU

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Kazdağları'nın 'Oksijen Evi': Şahinderesi Kanyonu

      Kazdağları Milli Parkı içinde bulunan Şahin Deresi Kanyonu, temiz havasıyla bölgenin "oksijen evi" olarak nitelendiriliyor. Edremit ilçesinin Altınoluk Mahallesi'nden çıkılabilen kanyon, Kazdağları'ndan çektiği temiz bol oksijen içeren havayı, çam ve kekik kokusuyla Edremit Körfezi'ne dağıtırken, denizden aldığı iyotlu yosun kokulu havayı da dağa çıkartarak adeta bir baca görevi görüyor. Koruma altında bulunan, 27 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 700 metre yüksekliğindeki kanyon, sadec

      , Yer: Ege Bölgesi

×
×
  • Yeni Oluştur...