Jump to content

Yoksa Kronik Kariyer Yorgunu Musunuz?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

KRONİK KARİYER YORGUNLUĞU

 

 

Kronik kariyer yorgunluğunun altı belirtisini öğrenin ve önleminizi alın.

Bazen kendinizi yorgunluktan ve stresten ölecekmiş gibi hissedersiniz. İş yaşamının sorunlarının bütün hayat enerjinizi emdiği, kendinizi ve hayatı sorgulamaya başlatan bir yorgunluk bu. Aslında buna bir çeşit ‘tükenme’ de diyebiliriz. Bu hissi hepiniz yaşıyorsunuzdur. Arada sırada yaşamakta zaten sorun yok. Ancak bu kalıcı bir hâl aldıysa, tehlike çanlarının çalma vakti gelmiş demektir. Çünkü bu ruh halinde işinizi layıkıyla yapmanız, verimli olmanız neredeyse imkansız.

Dahası bu tükenme hissi, sizin diğer insanlarla olan ilişkilerinizi de derinden etkiler. Kimse, böyle bir insanla aynı ortamda çalışmak istemez. Eğer kariyerinize önem veren biriyseniz ve bu tükenme hissini iliklerinize kadar hissediyorsanız, hemen bu konuda bir şeyler yapmaya başlamalısınız. Aksi takdirde, ofisinizdeki eşyaları taşımak için koli arayışlarına girdiğinizde bu uyarımı hatırlar ve iç geçirirsiniz.

İŞARET 1 – Patron sizi çağırdığında korkmuyorsunuz

Patronunuz size yanına çağırdığında ufak da olsa kandaki adrenalin seviyesinde bir artış olması normaldir. Tamam, belki buna ‘korku’ diyemeyiz. Hani, tüm kurallara uymanıza ve alkol almamanıza rağmen polis size çevirince içinizde bir tedirginlik hissedersiniz ya. İşte bu tür bir hissi patronunuz size çağırdığında da hissetmiyorsanız, yanlış giden bir şeyler var demektir.

Çözüm: Üstlerinizi yönetin

Bunu yapmanın iki yolu var. Bunlardan ilki, patronunuzla konuşmak. Ona yeni görevlere ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Vizyonunuzu geliştirmeyi hedeflediğinizi anlatın ve sizi daha iyi kullanmasını sağlayın. Patronlar da bazen altındakiler tarafından yönetilmek ister. Bu hayatın bir gerçeğidir ve bu gerçeği kavrayanlar gücün sadece tek taraflı olduğunu düşünenlerden daha başarılı bir iş hayatı yaşarlar. Ayrıca, nereye yol alınacağını kaptana söyleyen biri olmak çok daha eğlencelidir. Çalıştığınız şirkette sizi daha mutlu edecek alternatifleri aramalısınız. Bu patronunuzun da hoşuna gidecektir.

 

İŞARET 2 – Herkesin nefret ettiği bir dırdırcı oldunuz

Sürekli şikayet eden, kendinden daha alt pozisyonundakileri azarlayan, onlara bağıran ukala insanlar her yerde. İşte bu insanların problemi sadece dangalak olmaları değildir. Aynı zamanda o insanın orada bulunmaktan hoşlanmadığının bir göstergesidir. Eğer siz de böyleyseniz, buna hemen bir son verin. İnsanların sizden nefret ettiğinin farkında değil misiniz? Ben sizi tanımıyorum ama şu anda sizden nefret ediyorum. Hatta aileniz bile sizden nefret ediyor olabilir.

Çözüm: Numara yapmak

Evet, yanlış duymadınız. Yapmacık olmak, kaba biri olmaktan çok daha iyidir. Bu yüzden pozisyonu ne olursa olsun, insanlara kibar davranın. Yeri geldiğinde güler yüzle teşekkür etmeyi bilin. Hatta arada kahve koyarken rastladığınız bir çalışma arkadaşınıza nasıl olduğunu sorun. Bunu yapmanıza alışık olmayan insanlar ilk başta size garip garip bakabilir. Ancak belli bir süre geçtikten sonra sizin hakkınızda yanlış fikirlere sahip olduklarını düşünmeye başlayacaklardır. Bu yüzden onlar da size hâl hatır sorarak sizi şaşırtabilirler. Zaten bu tür sürprizler sizin durumunuzda birini tedavi etmek için en önemli ilaçtır.

İŞARET 3 – Çok kötü görünüyorsunuz

Geçtiğimiz bayramdan beri kulağınızın üzerinde aynı kıl uzamaya devam ediyor. Ütüsüz kıyafetleriniz ve bakımsız yüzünüzle insanların “Bu herif hiç aynaya bakmıyor mu?” sorusunu sormasına neden oluyorsunuz. Ha, bir de şu: Artık üstünüze yeni kıyafetler alsanız. Son üç yıldır aynı gömleği ve ayakkabıyı giyiyor olmanız da kişisel olarak insanların size bakış açısını etkiliyor olabilir.

Çözüm: Kendinizi sevin

Bunu yapmak için birkaç farklı adım atmalısınız: 1. Düzgün beslenin. Ancak arada sırada kendinizi sevdiğiniz yemeklerle sevindirmekten vazgeçmeyin. Lazanya, hamburger, bira… Arada sevdiğiniz şeyler yemek sizin modunuzu iyi yönde etkiyecektir. 2. Spor yapın. Antrenman yapmak stres oranınızı azaltır ve sizi daha enerjik yapar. Bu ikisi de iş yerinde sizi daha mutlu kılmak konusunda önemli faktörlerdir. 3. Yeni kıyafetler alın. Çünkü kendinizi şık hissetmeniz genel olarak mutlu hissetmeniz konusunda da size yardım edecektir. Hep aynı şekilde giyinmekten sıkıldınız mı? O zaman yeni kıyafetlerinizi seçerken tarzını da biraz daha farklılaştırmayı düşünebilirsiniz. 4. Saçınızı kazıtın, bıyık bırakın, sakal bırakın. Kısacası, daha önce yapmadığınız bir değişiklik yapın görüntünüzde. Kadınlar üç günde bir saçlarını değiştiriyor ve kendilerini bir şekilde iyi hissediyorlar. Biz neden bunu yapmayalım ki?

 

İŞARET 4 – Masanızdan kalkmaya bile üşeniyorsunuz

Saat dokuzda işe geliyorsunuz ve mesai saati bitene kadar biri sizi koltuğa yapıştırmış gibi bilgisayar başında oturuyor musunuz? Hatta yemeğinizi bile orada yiyor, varsa kapınızı sürekli kapalı mı tutuyorsunuz? O da yetmiyor biraz Solitaire, biraz porno derken akşamı mı getiriyorsunuz? İşte kronik kariyer yorgunluğunun en önemli belirtilerinden biri.

Çözüm: Bir iş seyahati ayarlayın

Yollara atın kendinizi. Barıyla, spa hizmetleriyle ve içindeki güzel müşterileriyle sizi kendinizi getirebilecek yüzlerce otel var. Tamam, adı iş seyahati olabilir ama dürüst olalım: Birkaç önemsiz toplantı dışında iş seyahatleri aslında yeni insanlarla tanışmak ve yoğun iş yaşamının stresinden sıyrılarak kendine gelmek için de büyük bir fırsat aynı zamanda. Eğer böyle bir fırsatınız varsa, mutlaka değerlendirin. Eğer yoksa patronunuza bir yerde almak istediğinizi, onun değer vereceği bir sertifika programı bulduğunuzu anlatın ve izin almayı deneyin. Yaratıcı yazarlık kursuna katılın. Yazınızı çok ilerletemeseniz bile, Twitter’da daha enteresan şeyler yazmak için bu kursa gelen bir sürü güzel kızla tanışacağınız kesin.

İŞARET 5 – Patronun sekreteriyle flört etmeyi bile bıraktınız

Ya da iş yerindeki herhangi başka biriyle. İşten sıkılma dereceniz artık hormonlarınızı bile etkiliyorsa, durum gerçekten kötü demektir.

Çözüm: İçinizdeki çapkını açığa çıkarın

Her zaman daha fazla kadınla birlikte olmayı deneyebilirsiniz. Tabii bu yöntem mevcut partnerinizi biraz rahatsız edebilir. Ama kim bilir, belki de değiştirmeniz gereken işiniz değil, eşinizdir. Neyse, konuya dönelim. İş yerinizdeki hoş kadınlarla, stajyerlerle sohbet edin, onlara merhaba deyin ve hâl hatır sorun. Ofisinize döndüğünde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Şimdi biraz çalışıp, patronun sekreteriyle flörtöz konuşmalar yapmak için üst kata çıkabilirsiniz.

 

İŞARET 6 – İşinizle ilgili gelişmeleri takip etmemeye başladınız

İşte bu kariyerinizin düşüşe geçtiğinin en önemli göstergelerinden biridir. Bu durumda patronunuzun size sorduğu konularda ya çok iyi laf çeviren biri olup konu hakkında en ufak bir fikriniz olduğunu çaktırmayacaksınız ya da işinizle alakanız olmadığını bunu en bilmemesi gereken insanın gözüne sokacaksınız.

Çözüm: Başkalarına görev verin

Tabii, bu iş yerinizdeki pozisyonunuz ve gücünüzle ilgili bir durum. Eğer böyle bir imkanınız varsa, bu durumlarda başka çalışanlardan yardım alın. Yapamadıklarınızı ona yaptırın. Bu durumda işinizde bir aksilik olduğunda en azından suçlayacağınız ve bağıracağınız birini sunar size. Bağırmak da deşarj olmanın en iyi yollarından biridir. Neyse, bu işten sıkılma konusundan sıkıldım. Artık kendime acımayı bırakıp, çalışmaya devam edeceğim. Haydi siz de aynısını yapın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...