Jump to content

Herschel Gözüyle Andromeda


Scarface

Önerilen Mesajlar

andromeda1.jpg

 

Herschel verileriyle oluşturulmuş Andromeda’nın görüntüsü. (ESA/Herschel/PACS & SPIRE Consortium, O. Krause, HSC, H. Linz)

 

 

 

 

NASA’nın da yapımı aşamasında çeşitli katkılar sağladığı ESA’ya ait Herschel uzay gözlemevi her ne kadar artık gözlem yapmayacak olsa da, yolladığı verilerin işlenmesine devam ediliyor. Onlardan biri de yakın gökada Andromeda’ya (M31) ait. Herschel’in görüntüsünde gökadadaki yıldızların oluşturduğu ince şerit tamamıyla gözler önüne serilmiş.

 

 

Andromeda, Samanyolu’na 2,5 milyon ışık yılı uzaklığıyla bize en yakın olan büyük gökadadır. Bu nedenle gökbilimciler için yıldız oluşumları ve gökada evrimini anlamaları açısından ideal bir doğal laboratuar olanakları sunar.

 

 

Herschel uzak kızılötesi dalga boyunda gözlem yapan gözleriyle, soğuk gaz ve toz bulutları içerisinde yeni oluşmaya başlayan yıldızları arar. Görüntüde kırmızı ile renklendirilmiş kısımlar, gökadadaki mutlak sıfırın üzerinde sıcaklığa sahip soğuk toz bulutlarını gösterir.

 

 

Buna karşılık yıldızların yığıldığı ve yaşlı yıldızların görüldüğü merkezi bölge mavi renkle gösterilmiştir.

 

 

Yaklaşık 200.000 ışık yılı genişliğindeki gökadanın karmaşık beş sarmal kolları içerisindeki yıldız oluşum alanları dışında, yıldız oluşumlarının gerçekleşmediği karanlık kollarda bulunur.

 

 

Andromeda birkaç yüz milyar yıldıza ev sahipliği yapmaktadır. Açıkçası bu yeni görüntü gökadanın kısa bir süre içinde çok sayıda yıldız oluşturacak gerekli kıvılcımlara sahip olduğunu göstermektedir.

 

 

NASA/Herschel....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...