Jump to content

Yüksek Kolesterole Bağlı Hastalıklar...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yüksek kolesterol, hangi damarların daraldığına veya tıkandığına bağlı olarak, başka hastalık risklerini de artırır. Bu hastalıklar arasında koroner kalp hastalığı, felç ve periferik vasküler hastalık yer alır. Yüksek kolesterol, aynı zamanda diyabet ve yüksek tansiyonla da bağlantılıdır. Eğer yüksek kolesterolünüz varsa, bu hastalıkları önlemek veya yönetmek için, kolesterolünüzü düşürücü önlemler alın.

 

Kolesterol ve Koroner Kalp Hastalığı

 

Yüksek kolesterolle ilgili temel risk, koroner kalp hastalığıdır. Kanınızdaki kolesterol seviyesinin, kalp hastalığına yakalanma olasılığıyla çok fazla ilgisi vardır. Eğer kolesterolünüz çok yüksekse, bunlar arterleriniz duvarlarında birikir. Zaman içinde, bu birikim (plak adı verilir) arterlerin sertleşmesine neden olur (ateroskleroz). Ateroskleroz arterlerin daralmasına, kalbe kan akışının yavaşlamasına yol açar. Kalbe doğru kan akışının azalması ise, anjina (göğüs ağrısı) ya da kan damarının tamamıyla tıkandığı durumlarda kalp kriziyle sonuçlanır.

Kolesterol ve İnme

 

Eğer beynin bir bölümüne kan gidemezse, bu durum inmeyle sonuçlanabilir. İnme, beyne oksijen ve besin taşıyan damarlardan biri tıkandığında veya patladığında ortaya çıkar. Kan damarları, çok fazla kolesterol birikmesi sonucu oluşan plaklar nedeniyle tıkanabilir. İnme ortaya çıktığında, beynin bir kısmı ihtiyacı olan kan ve oksijeni alamaz ve bu nedenle ölmeye başlar.

Kolesterol ve Periferik Vasküler Hastalık

 

Yüksek kolesterol, aynı zamanda kalp ve beynin dışındaki damarlarda meydana gelen hastalıklar olan periferik vasküler hastalıklarla da bağlantılıdır. Bu durumda, yağlı tortular arter çeperleri boyunca birikir, özellikle de bacak ve ayaklara giden arterlerdeki kan dolaşımını etkiler.

Kolesterol ve Diyabet

 

Diyabet, HDL ve LDL kolesterol seviyeleri arasındaki dengeyi bozar. Diyabeti olan kişilerde, LDL parçacıklarının arterlere yapışması ve damar çeperlerinin daha kolay zarar görmesi eğilimi vardır. Glikoz (bir tür şeker) lipoproteinlere (kolesterolün kan içinde dolaşımını olanaklı kılan bir kolesterol-protein paketi) yapışır. Şeker kaplı LDL kanda daha uzun kalır ve plak oluşumuna yol açabilir. Diyabeti olan kişilerde, her ikisi de kalp ve arter hastalığı riskini artıran düşük HDL ve yüksek trigliserit (bir başka tür kan yağı) seviyeleri olma eğilimi vardır.

Kolesterol ve Yüksek Tansiyon

 

Yüksek tansiyon (aynı zamanda hipertansiyon da denir) ve yüksek kolesterol birbiriyle bağlantılıdır. Arterler sertleşip kolesterol plakları ve kalsiyum nedeniyle daralınca, (ateroskleroz) kalbin, bu damarlara kan pompalamak için daha fazla kasılması gerekir. Sonuçta, tansiyon anormal derecede yükselir. Yüksek tansiyon aynı zamanda kalp hastalığıyla da bağlantılıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...