Jump to content

İşlenmiş Et Ürünleri ile Pankreas Kanseri İlişkisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İsveç’te yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri pankreas kanseri riskini artırıyor. Araştırmacılar günde 50 gram daha fazla işlenmiş et tüketmenin riski %19 artırdığını söylediler. Kırmızı ve işlenmiş et tüketimiyle daha önce de bağırsak kanseri arasında ilişki kurulmuştu. İngiltere’de sağlık bakanlığı bu ürünlerin günde 70 gramdan fazlasını tavsiye etmiyor.

 

Araştırma 6643 pankreas kanseri hastasıyla gerçekleştirildi. Çalışmada günlük işlenmiş et tüketiminin her 50 g artışla beraber %19 arttığı görüldü. 100 gramlık bir tüketim %38’lik bir artış anlamına geliyor.

 

Pankreas kanserinde hayatta kalma oranları düşük olduğu için erken teşhis kadar korunma da büyük önem taşıyor. Bir kişinin pankreas kanseri olması ihtimali 78’de bir olarak hesaplanıyor. Diğer yandan sigara ve obezitenin esas risk faktörleri olduğu belirtiliyor. Pankreas kanseriyle bağlantısının daha fazla araştırılması gerekse de işlenmiş kırmızı etin bağırsak kanseri riskini artırdığı yönünde daha güçlü kanıtlar var. Bu nedenle de Dünya Kanser Araştırma Fonu haftalık kırmızı et tüketiminin 500 gram ile sınırlandırılmasını ve işlenmiş kırmızı etten bütünüyle kaçınılmasını tavsiye ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...